Мер столиці Віталій Кличко повідомив про намір винести на розгляд Київради кандидатуру Зої Ярош для призначення на посаду секретаря. Він закликав депутатські фракції злагодити свої позиції та підтримати цю пропозицію, щоб подолати політичну кризу у міськраді, що виникла через скандал з “земельними” схемами на початку 2025 року. Проте до кандидатури Ярош виникають запитання, зокрема, стосовно її ставлення до виведення землі з комунальної власності столиці: виявилося, що вона була прихильницею так званих “туалетних” схем, за які голосували депутати міськради. Видання інформує про нову кандидатуру та її професійний і політичний бекграунд.

Адвокатка з Миколаївщини

Зоя Ярош народилася в Миколаївській області (смт Єланець) у 1976 році. Вона закінчила Одеський державний університет імені Мечнікова на факультеті правознавства на початку 2000-х. Викладала у місцевому кораблебудівельному університеті. З 2001 року почала свою кар’єру, спочатку очоливши юридичний відділ західної компанії (KTTJ HolingUkraineltd, Eskontalnternational Investments-Kyiv), а згодом отримала адвокатську ліцензію в Києві. Другу вищу освіту здобула за спеціальністю “міжнародне приватне право”, а з 2017 року була президентом Асоціації адвокатів України.

Свою громадську й політичну діяльність пані Ярош розпочала в тому ж 2017 році, заснувавши громадську організацію «Правовий нагляд». Вона була обрана до Київради у 2020 році від партії “Голос” в Голосіївському районі (депутатка очолює Миколаївську облорганізацію цієї політичної сили). У Київраді вона є членкинею постійної земельної комісії, а також була включена до складу тимчасової комісії з питань метрополітену, яка займалася розслідуванням аварії у тунелі, що трапилася наприкінці 2023 року.

Деякі з її політичних заяв включають вимогу про відновлення районних рад у Києві, ліквідацію “двовладдя” (розширення повноважень Кличка на райони та усунення президентської вертикалі), а також підтримку ідеї оплатного використання комунальних приміщень для державних органів у Києві. Крім того, за кілька днів до початку повномасштабного вторгнення вона записалася до ТрО, разом з депутатом міськради Максом Нефьодовим від “Голосу”. Щодо Ярош немає питань до цієї акції — світлини з військовими в той час робили більшість депутатів. На відміну від Нефьодова, який підписав контракт, але досі не служить у ТрО.

Підтримувала “туалетні” схеми

“Земельна” складова відповідальності Ярош має велику важливість: депутати, які входять до цієї комісії, ретельно аналізують і досліджують кожну ділянку, яку місто передає приватним компаніям під забудову. Тому вона точно була в курсі всіх проблемних моментів, пов’язаних з реалізацією “туалетних” схем. За даними видання “Ґрунт”, вона також активно підтримувала ці схеми, голосуючи за 14 із 15 випадків, пов’язаних з незаконним виведенням землі з комунальної власності.

“Депутатка Зоя Ярош є однією з лідерів у голосуванні за земельні схеми Комарницького. Як член земельної комісії, вона жодного разу не виступала проти цих схем, навпаки, її кнопка постійно була зеленою. Думаю, я вже нікого не здивую… Партія «Голос» у Київраді – це клуб продажних і безпринципних людей, які обслуговують будівельну мафію. І сама Кіра Рудик з радістю продала свій голос Віталію Кличку. Тому секретар Київради Зоя Ярош – це людина Кличка з “упаковкою” “Голосу”, – оцінює кандидатуру Олег Симороз, київський політик з активної громадянської спільноти.

>Дивно, що навіть ідеологічні партії у Київраді починають активніше діяти “неправильно”. Міська рада столиця живе власним життям, і в неї важко застосувати звичні правила. Деякі оглядачі навіть зазначають, що в Київраді немає справжніх партій, а лише інтереси, і це цілком підтверджується голосуваннями за важливі земельні проєкти.

Чи буде нова коаліція без “ЄС”

Ще один київський політик, голова Громадської ради при КМДА Геннадій Кривошея, зазначив, що Ярош розглядали як кандидатуру на голову земельної комісії ще навесні, після арешту колишнього очільника Михайла Терентьєва. Проте депутат швидко повернувся на волю й, судячи з документів, продовжує керувати комісією.

“Призначення Зої Ярош може свідчити про створення нової неоднозначної коаліції Кличка, до якої увійдуть УДАР, “ЄС”, “Голос” та депутати з озафракційних груп (ОПЗЖ). Чи ухвалить фракція “Голос” рішення про підтримку цієї кандидатури, поки що невідомо”, – написав Кривошея у Facebook, додаючи, що фракції Київради можуть мати власне бачення стосовно цієї посади.

Проблема з призначенням Ярош секретарем Київради полягає в позиції найбільшої фракції – “Європейської солідарності”. Вона має найбільшу кількість депутатів у міськраді (31 голос) і раніше підтримувала Віталія Кличка та його УДАР, але не завжди й не в усіх питаннях. Найбільшим головним болем для міського голови нині буде отримати підтримку “ЄС”, яка намагається “не продешевити” в торгах за призначення Ярош.

“Чи вистачить голосів? — Не впевнений, оскільки у найбільшої фракції, “ЄС”, є свої пропозиції стосовно цієї посади, і не думаю, що вони просто так віддадуть її”, – зауважує Кривошея.

Київраду охопила криза: що сталося на минулих засіданнях

Нагадаємо, що минуле засідання Київради 29 травня 2025 року так і не відбулося. Попри сподівання, що роботу міськради вдасться “перезавантажити”, до засідання дісталися лише 55 депутатів зі 120, внаслідок чого не вдалося зібрати навіть кворум для старту засідання. Кожен з депутатів має власні пояснення таких подій — Віталій Кличко вважає, що це блокування роботи міськради “згори”, тоді як опозиція звинувачує в цьому самого мера.

Останнє більш-менш результативне засідання відбулося 15 травня, коли було призначено Станіслава “Морті” Риженкова на посаду Уповноваженого з прав ветеранів. Ця посада нова для столиці і стане важливим елементом моніторингу та забезпечення прав киян, які є або були захисниками України, а також членів їхніх сімей у випадку загибелі ветерана.

Від admin

З приводу питань по сайту та реклами звертайтесь на info@lybid34.kiev.ua | Увага! Адміністрація сайту не несе відповідальності за розміщений контент на сайті, весь контент було взято з відкритих джерел.