Російська державна корпорація “Росатом” веде перемовини про продаж 49% в проєкті атомної електростанції “Аккую”, яка зводиться в Туреччині. Як повідомляє Bloomberg, мова йде про залучення місцевих і зарубіжних інвесторів, що викликано фінансовими труднощами та страхами перед санкціями.
Цю інформацію надає Bloomberg.
Голова наглядової ради дочірньої компанії “Росатому”, що відповідає за будівництво, Антон Дедусенко в інтерв’ю Bloomberg зазначив: “Чим ближче ми до моменту, коли перший енергоблок почне виробляти електроенергію, тим більше інвесторів виявляють зацікавленість”.
Попередня спроба продати частку, вартістю 25 мільярдів доларів, закінчилася невдачею у 2018 році, коли консорціум турецьких фірм (Cengiz Holding, Kolin Insaat і Kalyon Insaat) вийшов з угоди через розбіжності в комерційних умовах.
Перший енергоблок потужністю 4,8 гігавата, який стане частиною першої в історії Туреччини атомної електростанції, наразі проходить тестові випробування. Очікується, що він почне постачати електроенергію у 2026 році. “Я впевнений, що до кінця року ми будемо готові з усіма системами для підключення до енергетичної мережі”, – відзначив Дедусенко.
Проєкт зустрів численні затримки і фінансові труднощі, оскільки іноземні банки бояться можливих санкцій з боку США. У зв’язку з цим Туреччина і Росія шукають альтернативні способи фінансування, зокрема розглядають варіант енергетичного обміну з постачанням природного газу.
“Є безліч способів перевести сюди гроші. Ми можемо використовувати російські рублі або турецьку ліру”, – додав Дедусенко.
Довідкова інформація. Будівництво АЕС “Аккую” потужністю 4800 МВт російським “Росатомом” триває в Середземноморському регіоні Туреччини. Ввести в експлуатацію перший блок планується у липні 2025 року. У червні 2024 року в Росії зазначали, що “Росатом” з імовірністю 90% отримає дозвіл для реалізації проєкту другої турецької АЕС у Синопі.
У вересні Siemens оголосила, що не буде постачати обладнання для турецької АЕС, яку будує “Росатом”. Загалом Туреччина планує побудувати три чотириреакторні атомні електростанції, а також доповнити їх малими та середніми реакторами (ММР) загальною генеруючою потужністю 20 000 МВт для диверсифікації виробництва електроенергії. США вже пропонували Туреччині свою допомогу для витіснення росіян з ринку, у той час як Анкара також розглядає пропозиції від південнокорейських та китайських компаній.