Адміністрація президента США Дональда Трампа планує перерозподілити постачання зброї союзникам, акцентуючи увагу на тих країнах, які готові надати Україні військову допомогу, зокрема системи Patriot, із власних запасів.
Цю інформацію наводить видання The Wall Street Journal.
Зокрема, адміністрація перемістила Німеччину на першу позицію в черзі на отримання систем протиповітряної оборони Patriot, що дозволить Берліну передати Україні дві наявні системи.
Як зазначає видання, обіцянка США швидко замінити німецькі системи Patriot – це перший випадок, коли Пентагон підтримує поставки зброї Україні після оголошення Трампа на початку місяця про підтримку додаткових військових поставок.
Цей крок також підкреслює складність постачання Patriot та іншої зброї до Києва, оскільки оборонні виробничі лінії на Заході ледь справляються з запитами України на допомогу в захисті її міст і військ від агресії Росії.
Спроба пришвидшити постачання Patriot в Україну за рахунок поповнення запасів Німеччини системами з американської виробничої лінії відповідає зобов’язанням Трампа змусити союзників по НАТО компенсувати США частину витрат на додаткову зброю для України.
Початкова угода нагадує дії адміністрації попереднього президента Джо Байдена у 2024 році, яка поставила Україну на перший план у черзі на постачання засобів протиповітряної оборони безпосередньо зі США.
Оскільки дедалі більше країн готові передати Patriot зі своїх арсеналів Україні, адміністрація Трампа продовжить переглядати плани майбутніх постачань, надаючи пріоритет цим союзникам, заявив американський високопосадовець.
Протягом наступного тижня, ймовірно, будуть укладені нові угоди між США та їх союзниками щодо постачання додаткової зброї, повідомляє видання.
У понеділок міністр оборони США Піт Гегсет проведе віртуальну зустріч з главами оборонних відомств країн НАТО для обговорення допомоги Києву.
Окрема зустріч за участю країн, що володіють системами Patriot, відбудеться у середу під головуванням головнокомандувача європейськими силами НАТО Алексуса Гринкевича.
За словами американського високопосадовця, адміністрація Трампа має намір укласти індивідуальні угоди з членами НАТО про закупівлю зброї для України, при цьому Пентагон контролюватиме цей процес.
Ці угоди включатимуть не лише постачання Patriot, а й наступальну та оборонну зброю, яку країни НАТО планують надати Києву, а потім викупити у США, як зазначено в публікації.
Німеччина, Норвегія, Данія, Нідерланди, Швеція, Велика Британія, Канада та Фінляндія вже підтвердили свою готовність підтримати цю ініціативу, повідомив представник НАТО. За словами кількох європейських високопосадовців, ймовірно, до допомоги Києву приєднаються й інші європейські країни, коли будуть узгоджені деталі плану.
Водночас посадовці США та Європи попереджають, що важливим питанням залишається те, скільки часу знадобиться для доставки додаткової зброї в Україну.
Європейські столиці чекають від Вашингтона інформації щодо типів боєприпасів і зброї, які будуть передані Україні, графіків постачань, а також щодо можливих обмежень на використання заходів проти Росії.
Цього тижня Трамп пообіцяв більше зброї для України та пригрозив 100% “вторинними тарифами” на Росію, якщо Владімір Путін не погодиться на припинення вогню протягом 50 днів.
Трамп зазначив, що країни-члени НАТО заплатять за зброю, яка буде відправлена в Україну. Кожна батарея Patriot оцінюється в понад 1 мільярд доларів, тоді як ракети системи коштують близько 4 мільйонів доларів за одиницю.