У Чорнобильській зоні відчудження можуть з’явитися малі модульні реактори. Під їх розміщення вже готові виділити землю, і вже найближчим часом почнуться роботі з їх встановлення. Такі реактори мають замістити потужності з виробництва електроенергії, що їх було знищено під час російських атак у 2024 році.
Про початок робіт із встановлення малих модульних реакторів у Чорнобильській зоні, що відбудеться незабаром, розповів голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Григорій Іщенко в інтерв’ю “Інтерфакс-Україна”. За його словами, процес вже перебуває на “низькому старті”.
“Ми готові виділити земельні ділянки для розміщення малих модульних реакторів для НАЕК “Енергоатом”. Найближчим часом очікується підписання угоди або меморандуму про початок робіт. Це частина програми, яка, сподіваюся, буде реалізована в Україні”, — сказав Іщенко інформагенції.
За попередніми оцінками “Енергоатому” та “Укренерго”, визначено 12 потенційних майданчиків для розміщення ММР на території України. Договір про будівництво в Україні до 20 атомних енергоблоків з реакторами SMR-160 НАЕК “Енергоатом” підписав ще у 2023 році. Це легководний реактор під тиском потужністю 160 МВт, який використовує як паливо низькозбагачений уран і має гнучкість для виробництва технологічного тепла для промислового застосування й виробництва водню.
Зауважимо, що угода передбачає реалізацію першого пілотного проєкту і вихід на мінімальну регульовану потужність реактора та підключення до мережі до березня 2029 року. У “Енергоатомі” вважають, що впровадження малих модульних реакторів допоможе замістити зруйновані внаслідок російської агресії теплоенергетичні потужності.
Коли до Києва повернуть планові знеструмлення, і скільки вже місто живе повноцінно зі світлом
Нагадаємо, днями Інформатор писав про те, що до Києва можуть повернутися погодинні відключення електроенергії. Це буде пов’язане зі спекою та значною кількістю атомних енергоблоків, що перебувають на ремонті. На знеструмлення киянам слід чекати у липні-серпні, коли місто, та й країна в цілому, вмикає кондиціонери, створюючи тим самим дефіцит електроенергії.
Також ми розповідали, що востаннє відключення електроенергії у Києві та області сталися у листопаді 2024 року. Вони були пов’язані з ракетною атакою на країну зранку 28 листопада. В Укренерго застосували екстрені відключення, причому у низці областей, як зазначалося, знеструмлення було превентивним – відтак, світло незабаром увімкнули.