На фоні посилення російських атак у Києві активізувалася дискусія щодо нестачі бомбосховищ. Відзначилася стара проблема: власники підземних паркінгів, які не зареєстрували свої об’єкти як укриття, мають право відмовити в доступі під час тривог. В міської влади немає важелів для примусу власників до надання своїх паркінгів, що викликає негативну реакцію у багатьох киян.

8 років у в’язниці, “якщо щось станеться”

До обговорення долучився депутат Київради від партії “Європейська Солідарність” Леонід Ємець. Він підкреслив, що власник або охоронець паркінгу несе відповідальність, якщо вони відмовили людям і ті постраждали внаслідок атак РФ.

“Якщо паркінг не належить до фонду захисних структур, то його власник не зобов’язаний пускати людей навіть під час атак. Якщо ж стоянка офіційно входить до списку і вказана на міській мапі – відмова в наданні захисту є порушенням”, – навів Ємець слова представника КМДА та висловив незгоду з такою трактовкою.

Депутат нагадав, що ст.135 та 136 Кримінального кодексу України передбачають конкретну відповідальність за залишення осіб у небезпеці або ненадання їм допомоги. За такі дії передбачено покарання до 8 років позбавлення волі. Ємець застеріг, що власники або охоронці підземних паркінгів не повинні ігнорувати ці статті ККУ.

“Таким чином, недопущення особи під час повітряної тривоги до приміщення, яке може врятувати її життя, незалежно від форми власності, тягне за собою відповідальність у випадку, якщо щось трапиться”, – підкреслив він.

Кличко закликав Кабмін вирішити проблему ще півтора роки тому

Чому Ємець акцентує увагу на незгоді з позицією чиновника з КМДА, залишається незрозумілим. Представник влади просто констатував, що адміністрація може вимагати від власників паркінгів одні дії, але не може – інші.

Паркінги, що не включені до списку захисних споруд, не зобов’язані пускати людей під час повітряної тривоги – на жаль, це реалії закону. Власники таких приміщень самостійно вирішують, чи пускати людей. КМДА не має законних засобів для примусу власників паркінгів до перетворення їх на укриття.

А щодо відповідальності господарів за “ненадання допомоги”, про яку говорить Ємець, це поки що залишається питанням, особливо якщо врахувати, що за три з половиною роки не було жодного прецеденту.

Міський голова Києва Віталій Кличко ще на початку 2024 року запропонував Кабміну внести зміни до законодавства, щоб на час війни дозволити включати приватні паркінги до фонду захисних споруд без погодження з власниками. Однак Кабмін нічого не змінив у законодавстві, отже, у власників паркінгів залишається право не реєструвати їх як укриття та не пускати людей.

Сьогодні, у контексті регулярних атак на Київ, питання притулків стало ще більш актуальним. КМДА робить те, що може в межах своїх обмежених повноважень, закликаючи власників паркінгів проявити свідомість та звернутися з проханням внести свою стоянку до офіційного списку укриттів, взявши на себе зобов’язання пускати людей під час тривоги.

Кияни звернулися до Ткаченка з питанням, куди ховатися за відсутності укриттів

Зазначимо, що мешканці столиці після чергових масованих нападів 17 та 23 червня залишають звернення до голови КМВА Тимура Ткаченка в соцмережах. Він на початку 2025 року зазначив, що укриття буде одним із пріоритетів у його роботі і критикував міську владу за повільну реакцію. Але наразі замість нових сховищ кияни отримують лише інформаційні кампанії, і, як зазначають самі жителі, цього недостатньо — у часи війни важливо не тільки гасло, а й реальні двері, що відчиняться під час тривоги.

Також варто згадати, що власників покинутих автомобілів попереджають про їх евакуацію з доріг та внутрішньоквартальних проїздів. Для цього під windshield’и цих машин залишають повідомлення з контактами районної адміністрації, де пояснюється, що транспорт буде евакуйовано, якщо його власник не знайде спосіб перепаркувати. Цікаво, що в поясненні уточнюється, які саме машини вважаються “покинутими”, але далеко не всі автомобілі, яким було залишено повідомлення, підпадають під ці критерії.

Від admin

З приводу питань по сайту та реклами звертайтесь на info@lybid34.kiev.ua | Увага! Адміністрація сайту не несе відповідальності за розміщений контент на сайті, весь контент було взято з відкритих джерел.