Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо оголосив, що його країна застосує вето на 18-й пакет санкцій Європейського Союзу проти Росії, якщо голосування не буде перенесено. Словаччина наполягала на вирішенні питання постачання російського газу після 2027 року перед ухваленням нових обмежень. Голосування з цього питання заплановане на 27 червня.
Про це інформує словацьке видання «Dennik N».
«Якщо голосування не відкладуть, ми накладемо вето… Ми не будемо голосувати за пакет завтра», — зазначив Фіцо.
Словацький прем’єр бачить проблему у відмові від російського газу, що, на його думку, завдасть шкоди промисловості країни.
«Я не готовий платити більше за газ через Україну», — наголосив Фіцо, додавши, що обов’язок уряду Словацької Республіки полягає в тому, щоб підкреслити шкідливість цього рішення.
Разом з тим Роберт Фіцо повідомив, що буде підтримувати підсумки саміту ЄС, що відбудеться у Брюсселі 26−27 червня.
10 червня в ЄС представили 18-й пакет санкцій проти РФ, який містить обмеження для енергетичного та банківського секторів країни-агресора. Зокрема, пропонуються заборони на транзакції для Північних потоків, зниження максимальної ціни на нафту з 60 до 45 доларів за барель, експорт технологій і товарів подвійного призначення.
Нагадаємо, що Угорщина та Словаччина не підтримали план ЄС щодо 18-го пакету санкцій проти Росії.
Обидві країни вирішили заблокувати пакет санкцій у відповідь на плани Євросоюзу поступово відмовитися від імпорту російських енергоносіїв, повідомив міністр.
«Ми зробили це, тому що Європейський Союз намагається заборонити державам-членам, включаючи Угорщину та Словаччину, купувати дешевий російський природний газ і дешеву російську нафту, як це було раніше», — сказав Сійярто.
Пізніше у представництві Словаччини при ЄС спростували слова Сійярто. Заявили, що не блокували санкції, оскільки питання щодо 18-го пакету заходів не було включено до порядку денного.
24 червня міністр закордонних справ Словаччини Юрай Бланар заявив, що готовий підтримати 18-й пакет санкцій проти Росії, якщо «цей пакет не матиме негативного впливу на економіку» країни. Він також зазначив, що Словаччина проситиме «гарантії» та підтримку для пом’якшення наслідків від відключення від російських джерел енергії.
До речі, у день початку саміту Європейської ради в Брюсселі прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан зазначив, що отримав «досить суттєві пропозиції» від ЄС в обмін на підтримку нового пакета антиросійських санкцій.