Наразі Росія зосереджена на повномасштабному вторгненні в Україну, однак багато країн НАТО побоюються, що російський лідер Володимир Путін може однаково звернути увагу на східний фланг Альянсу і готуються до можливого вторгнення.
Про це інформує Financial Times.
Економіка Росії вже підготовлена до конфлікту, а імперіалістичні прагнення Путіна свідчать про те, що він шукатиме можливості для розширення своїх територій. Видання зазначає, що Москва активно посилює свою регіональну присутність.
“Супутникові знімки демонструють зростання активності на російських базах, розташованих поблизу східного флангу НАТО, зокрема на аеродромах Левашово, Кам’янка і Оленья. У Петрозаводську, що приблизно за 175 км від кордону з Фінляндією, були зведені нові складські приміщення, а на території колишньої авіабази Сєвєроморськ-1, приблизно за 120 км на сході від Норвегії, були очищені майданчики й укладено новий асфальт для літаків”, – зазначає публікація.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте попередив минулого місяця, що Москва може бути готова застосувати силу проти альянсу “протягом п’яти років”.
Водночас заступник начальника штабу збройних сил Фінляндії генерал-лейтенант Карі Нісула вважає, що питання полягає не в тому, чи станеться це, а в тому, коли це може відбутися. “Я повинен бути готовим щоденно”, – зазначає він.
Андерс Фог Расмуссен, колишній генеральний секретар НАТО, припускає, що Путін може стати ще більш впевненим і прагнути до “ще більших територій”, якщо йому вдасться досягти успіху в Україні: “Він чинитиме тиск на прибалтійські держави… Коли американський президент публічно висловлює сумніви стосовно своєї прихильності до статті 5, це може спонукати Путіна перевірити рішучість НАТО”, – наголошує він.
Багато країн Східної Європи НАТО підвищують свої оборонні витрати, намагаючись заповнити прогалини у військових спроможностях в умовах тиску з боку Росії та адміністрації Трампа. Проте багато хто сумнівається, чи зможуть ці інвестиції бути реалізовані вчасно.
“Ми всі прагнемо стримувати Росію, демонструючи силу та нарощуючи наш потенціал. Але врешті-решт Путін буде з’ясовувати, чи зможе він перемогти. Ми повинні переконатися, що він не прорахується”, – висловлює думку один із регіональних розвідників.
Разом з тим, як вказує FT, військові експерти підкреслюють, що інтерес Москви до прикордонних держав НАТО відрізняється від її підходу до України. Натомість, скоріше за все, Путін перевірятиме реагування НАТО в випадку агресії.
“Для Росії стратегічною метою стане розвал НАТО, а не захоплення невеликої території в Прибалтиці або деінде”, – зазначає Крісті Райк, директор Міжнародного центру оборони та безпеки в Естонії.
Проте, на її думку, будь-яка нездатність рішуче відреагувати на майбутні агресії з боку Москви призведе до кінця альянсу. Багато що може залежати від того, чи відчує Путін себе впевненим у результатах своєї війни в Україні.
“Якщо США нав’яжуть Україні невигідний мир, Росія відчує себе виправданою, і ризик для нашої безпеки зросте,” – зауважує вона, додаючи, що все зводиться до одного критичного питання: “як Росія оцінює готовність НАТО до колективної відповіді?”.
Додамо, Сирський заборонив скупчення особового складу, військової техніки та розміщення військовослужбовців у наметах у навчальних центрах.