Київська міська влада не має можливості вводити мобільні укриття в експлуатацію через недосконале законодавство. Так прокоментували у КМДА ініціативу голови “військової” адміністрації Тимура Ткаченка, який виступає за запровадження модульних укриттів у столиці, аналогічно тим, що вже функціонують у Дніпрі, Харкові, Миколаєві, Одесі та Херсоні. Представники Кличка підкреслюють, що це питання потребує врегулювання на державному рівні.
КМДА повідомила про законодавчу колізію на міському порталі. Посадовці послалися на допис у Facebook директора Департаменту муніципальної безпеки Романа Ткачука, який прокоментував заяву керівника КМВА щодо розміщення мобільних укриттів у Києві. Ткачук зазначив, що питання використання таких структур обговорюється з початку повномасштабного вторгнення, однак досі не має врегулювання на державному рівні. У міській адміністрації стверджують, що без змін до законодавства Київ не може включити модульні укриття до фонду захисних споруд.
“Це питання актуальне ще з лютого 2022 року. Проте до сьогодні воно не має юридичного врегулювання. У державі, так, затверджені стандарти на виготовлення таких укриттів. Але досі відсутні нормативи для введення таких об’єктів в експлуатацію,” – написав Ткачук, зауваживши, що його здивування викликала ідея Тимура Ткаченка.
За бюджетні кошти, за словами посадовця, можливо тільки придбати та встановити мобільне укриття, а от ввести його в експлуатацію й до фонду захисних споруд міста – неможливо. Навіть надпис “Укриття” на цьому об’єкті не дозволений, згідно з законом, додав він. Також зазначив, що Київрада вже неодноразово зверталася до Кабміну з проханням законодавчо врегулювати цю ситуацію, адже в інших містах, як запевняє Ткачук, існують кримінальні справи, пов’язані з встановленням подібних захисних споруд.
“Сказати, що Київ нічого не робив у цьому напрямку – абсолютна маніпуляція. Ще два роки тому в столиці були визначені місця для розміщення мобільних укриттів, та проведені зустрічі з усіма виробниками, які на території міста виготовляють такі споруди. Але, на жаль, місту не було надано правових можливостей для встановлення подібних укриттів за бюджетні кошти. Саме через те, що держава “умила руки,” – додав керівник Департаменту муніципальної безпеки.
Крім того, Ткачук зазначив, що обговорював з Ткаченком питання мобільних укриттів, ще коли той працював у Мінстратегпромі. Тому позиція голови КМВА виглядає досить дивною, вважає посадовець: адже де-факто “військова” адміністрація змушує “цивільну” порушувати законодавство у контексті використання бюджетних коштів.
Ткаченко винесе питання модульних укриттів на Раду оборони Києва: що цьому передувало
Нагадаємо, напередодні Інформатор писав, посилаючись на очільника КМВА Тимура Ткаченка, що за 3,5 роки з початку повномасштабного вторгнення у Києві не було встановлено жодного мобільного укриття – у той час, коли інші міста активно розвивають мережу невеликих вуличних захисних споруд. Голова КМВА обіцяв змінити ситуацію та піднести це питання на Раду оборони Києва.
Також ми згадували, що після чергових масованих повітряних атак 17 та 23 червня жителі столиці залишають відкриті звернення до очільника КМВА Тимура Ткаченка у соцмережах. Він ще на початку 2025 року пообіцяв зробити укриття одним із ключових пріоритетів своєї роботи та публічно критикував міську владу за повільну реакцію. Проте поки що замість нових укриттів кияни отримують лише інформаційні кампанії. Як зазначають самі жителі, цього недостатньо — у часи війни важливо не просто гасло, а реальні двері, які точно відкриються під час тривоги.