У Києві виник скандал, пов’язаний з власниками компанії, яка виграла один з інвестиційних конкурсів. Йдеться про облаштування культурно-мистецького простору на відомій локації під Гаванським мостом на Подолі. Справа в досить специфічному складі засновників цієї ТОВки: серед них – колишній “регіонал”, який має бізнес в Росії та окупованому Криму, і фотограф, що був фігурантом гучної кримінальної справи.
Інвестиційний конкурс на облаштування культурно-мистецького простору “Арт-Центр” на вул. Набережно-Хрещатицькій, 10 у Подільському районі (під Гаванським мостом) відбувся ще в середині травня 2025 року. Як стверджується на сайті “Invest in Kyiv” від КМДА, проект передбачає створення локації для проведення культурних івентів “різного формату”, а замовником реалізації виступила Подільська РДА. Досі цю локацію адмініструвала компанія “Арт Причал”, що надає послуги для проведення заходів біля води – від весіль до дипломатичних прийомів (зокрема, цю локацію орендувала посольство Великої Британії). Однак, судячи з проведеного тендеру, можна припустити, що незабаром орендарів попросять залишити приміщення, і останній пост компанії на Facebook датується серпнем 2024 року.
Перемогу в конкурсі здобула ТОВ “Голосіївська інвестиційна компанія”. Розпорядження про затвердження її переможцем було підписано Віталієм Кличком ще 26 червня; відповідний документ опубліковано на сайті КМДА. Саме через засновників цієї ТОВки і розпочався скандал. Першим з них виступає Віктор Толстоног, колишній київський чиновник, а тепер – бізнесмен.
“За часів Омелі і Космоса (попередніх міських голів, Олександра Омельченка та Леоніда Черновецького) Толстоног обіймав посади голови Подільської та Голосіївської РДА, а потім – мера Алупки за Януковича, він близький товариш Пилипишина. У Толстонога багато компаній у Києві, переважно у сфері нерухомості, яку він став володіти завдяки корупції під час приватизації районного майна… Важливо інше: Толстоног офіційно володіє бізнесом у Москві та Криму. І, до речі, однією з його фірм є ТОВ “Торговий дім Голосіївський”, і це у Москві”, – зазначив у своїй дописі блогер-розслідувач Володимир Бондаренко.
Проблема полягає в тому, що власник бізнесу в РФ (та ще й в окупованому Криму, де він володів готелем “Алубіка” у охоронюваній зоні Воронцовського палацу) за замовчуванням є “особою підвищеного інтересу” для українських правоохоронних органів. Якщо він дійсно сплачує податки до бюджету країни-агресора, це може призвести до підозри у колабораційній діяльності. Отже, такий бізнес не слід заохочувати муніципальними замовленнями з боку місцевої влади.

Іншим засновником ТОВки є Олександр Ктиторчук, раніше – “модний” фотограф, відомий у шоубізнесових колах. Нещодавно його засудили за зґвалтування та розбещення неповнолітніх дівчат до 12 років позбавлення волі. Хоча участь його в ТОВці не свідчить про ймовірну незаконну діяльність, це є яскравим “вишенькою на торті”, що підкреслює інший скандал.
Інформатор звернувся до Віктора Толстонога за коментарем. Ми запитали, чи дійсно він має бізнес у країні-агресора та сплачує податки, а також, чи досі йому належить готель “Алубіка” у Криму. На момент публікації експолітик ще не відповів, але ми готові опублікувати його позицію, щойно вона стане відомою.
Скандал із Національним меморіальним цвинтарем: він може переїхати вже вчетверте
Нагадаємо, раніше Інформатор повідомляв про ситуацію навколо Національного меморіального кладовища на Київщині. Це кладовище досі не знайшло собі місця та, можливо, переїде вперше вчетверте. Ділянка у Гатному під Києвом вже стала місцем, що нібито затверджена, тендери пройшли, роботи розпочалися, однак раптом суд ухвалив два рішення, які ставлять під загрозу цей багатостраждальний проект. Окрім того, на місці, де меморіальний комплекс має бути розміщений, заборонили рубати дерева, а перші поховання суд дозволив провести у Гатному не раніше ніж після завершення будівництва комплексу.
Також ми раніше повідомляли, що в Києві розпочався активний демонтаж будівлі трамвайно-тролейбусного управління на вулиці Дегтярівській, 7-Б. Це приміщення, що має статус пам’ятки архітектури місцевого значення, вже позбулося даху та частини вікон. При цьому на інформаційній дошці вказано, що це вже триває реконструкція об’єкта.