У самому центрі київських Липок планується знищення одного з найстаріших садибних комплексів Києва, що розташований на Музейному провулку, 8. На початку березня 2025 року автівки пішли під землю через провали ґрунту, а ті, хто цікавиться історією, пам’ятають, що наприкінці 80-х тут перебувала штаб-квартира Руху, поруч з якою встановлено пам’ятник В’ячеславу Чорноволу. Наразі забудовник наполягає на терміновому початку робіт, заявляючи про “неісторичність” садиби Стрельбицького та певну небезпеку для мешканців.
Компанія-забудовник ТОВ “Київторгремпроект” 2 липня 2025 року провела зустріч з жителями району у дворі на Музейному провулку, 8, де представила свої висновки про неісторичність та “недостатню цінність” підвалин садиби Самсона Стрельбицького, повідомив київський пам’яткоохоронець Дмитро Перов. За його словами, представники компанії наголосили, що затримка з початком робіт створює загрозу та незручності для місцевих мешканців.
Варто зазначити, що компанія “Київторгремпроект” придбала об’єкт на початку 2000-х, а в 2007 році викупила ділянку площею 0,1456 га для забудови. У грудні 2023 року було укладено угоду на проведення наукових досліджень. Однак вже тоді мешканці звернули увагу на будівельний паркан та відсутність погоджень від органів охорони культурної спадщини. Швидше за все, саме ці “дослідження” призвели до висновків про нецінність та неісторичність садиби.
Проте існує один нюанс, котрий міг би завадити знесенню історичної будівлі: в жовтні 2023 року будинок потрапив до Реєстру об’єктів культурної спадщини як пам’ятка архітектури та історії місцевого значення. Хоча “підвищити” охоронний статус не встигли: у січні 2024 року Міністерство культури рекомендувало включити садибу до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, але відповідний наказ так і не було підписано.
Садиба Стрельбицького є цінною пам’яткою епохи пізнього класицизму, збудованою, ймовірно, за проектом архітектора Меленського для золотаря Києво-Печерської лаври Самсона Стрельбицького. Вона зберігає оригінальний архітектурний декор, анфіладне планування, підвали. Після пожеж і перебудов у XIX столітті будинок певний час слугував богадільнею, а в радянський період — як житло, так і музей; наприкінці 1980-х тут розташовувався осередок Народного Руху України.
Сьогодні споруда виглядає занедбаною, її первісні форми сховані за облицюванням плиткою радянського періоду, і на шедевр історії та архітектури зовні вона малоподібна. Проте місцеві мешканці категорично проти будівництва 9-поверхового офісного центру на місці садиби й планують домагатися її офіційного захисту як пам’ятки історії.
У Києві руйнують старе тролейбусно-трамвайне управління та будинок Баршаха в центрі міста
Нагадаємо, що Інформатор повідомляв про те, що у Києві триває розбирання історичної будівлі на вул. Еспланадній, 20 б — будинку Баршаха, фасад якого виходить прямо на Палац спорту. Однак небайдужі кияни з’ясували, що інформація про дозвіл, який будівельники “отримали” від КМДА, є підробленою, тож роботи ведуться незаконно. Тепер активісти вимагають від прокуратури порушити кримінальну справу та офіційно припинити знищення будинку.
Крім того, ми також повідомляли, що КМДА видала припис на зупинку робіт на пам’ятці архітектури місцевого значення – Тролейбусно-трамвайному управлінні 1910 року. Ще на початку травня 2025 року забудовник зняв дах у задній частині будівлі, а також демонтував перекриття між поверхами та частину внутрішніх стін.