Чавунна арка з водограєм знову стала живою у тіні каштанів між вулицями Гончара та Коцюбинського. Це одна з інженерних архітектурних пам’яток кінця XIX — початку XX століття, яка порадує киян та туристів у спекотні дні після завершення ремонту. Це єдиний фонтан-“переселенець”, який був змушений змінити свою позицію через реконструкцію транспортної мережі – понад сто років тому він прикрашав Софійську площу.

Про повернення до функціонування одного з найстаріших фонтанів Києва повідомив Офіційний портал Києва. Йдеться про чавунний водограй у Літературному сквері, виготовлений на Київському машинобудівному заводі Олексія Термена понад сто років тому. Його встановили тут ще у 1920-х роках після перенесення із Софійської площі, де він спочатку стояв.

Цей фонтан є яскравим прикладом інженерної архітектури кінця XIX — початку XX століття, а його автором став Олександр Шіле – головний архітектор Києва у 1869–1871 роках. У КМДА зазначають, що об’єкт має історичну цінність і виконує роль елемента міського комфорту. Як підкреслив виконуючий обов’язки директора Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату КМДА Сергій Сабуров, збереження таких споруд – це також збереження пам’яті міста.

Водограй у Літературному сквері є одним із семи збережених фонтанів Термена, виготовлених у Києві у 1899–1901 роках. Спочатку у місті встановили вісім таких фонтанів – чавунних, з басейном і характерними позолоченими написами. Проте один з них, розташований на площі Льва Толстого, зник безслідно ще у 1920 році. Інші фонтані збереглися, зокрема, у Золотих воротах, Маріїнському парку, на Володимирській вулиці, площі Івана Франка.

Історія київських фонтанів тісно пов’язана з будівництвом першого міського водогону у 1870-х роках. Згідно з умовами контракту, водопровідне товариство зобов’язалося не лише забезпечити місто водою, а й створити фонтани у публічних місцях. Це були як елементи декору, так і практичні точки доступу до питної води – охочі могли набрати її на побутові потреби або просто втамувати спрагу.

Заміну пам’ятника Леніну на київській Бессарабці може стати фонтан

За інформацією Інформатора, одна з фармацевтичних компаній, яка працює у Києві, нещодавно запропонувала здійснити благоустрій зеленої зони на розі Хрещатика та бульвару Тараса Шевченка. У основному пропонується встановити фонтан у псевдоісторичному стилі на тому місці, де перед цим стояв пам’ятник Володимиру Леніну. Ідея отримала підтримку у КМДА, тим більше, що міський голова ще у 2022 році пропонував щось подібне. Проте у цієї пропозиції є й противники.

Також Інформатор повідомляв, як комунальні служби демонтували композицію, встановлену під Аркою Свободи українського народу на честь Переяславської ради. Вага скульптурної композиції, виконаної з червоного граніту, настільки велика, що лише на її розбирання пішло декілька днів. При цьому робітники намагалися зберегти цілісність композиції під час демонтажу, щоб пізніше перенести її на нове місце.

Від admin

З приводу питань по сайту та реклами звертайтесь на info@lybid34.kiev.ua | Увага! Адміністрація сайту не несе відповідальності за розміщений контент на сайті, весь контент було взято з відкритих джерел.