Данія закликає Європейський Союз активізувати тиск на Угорщину, впровадивши так званий «ядерний варіант» відповідно до статті 7 Договору про ЄС. Ця стаття дозволяє обмежувати права держави-члена, зокрема позбавляти її права голосу у Раді ЄС, якщо вона порушує основоположні принципи блоку.
Про це заявила міністр з питань Європи Данії Марі Б’єрре, як повідомляє «Politico».
«Ми все ще спостерігаємо порушення базових цінностей. Тому ми продовжимо процедуру за статтею 7 та слухання щодо Угорщини», — зазначила Б’єрре в Орхусі, де Європейська комісія проводить візит, оскільки Копенгаген бере на себе головування в Раді ЄС.
Стаття 7 є «правовим інструментом у сфері ядерної енергетики», який ЄС досі не використовує, незважаючи на заяви Брюсселя про порушення Угорщиною його законів.
Б’єрре також вважає, що блок повинен розглянути можливість обмеження доступу до фондів ЄС для країн, які порушують європейські норми. Міністр підтвердила критику постійного блокування Угорщиною членства України в Європейському Союзі, зазначивши, що Данія «готова обговорити всі політичні та практичні рішення для нашого просування вперед».
Якщо держави ЄС ухвалять рішення посилити свою поточну процедуру за статтею 7, вони можуть позбавити Угорщину прав голосу в певних аспектах європейської політики, включаючи розширення ЄС. Це позбавить Будапешт можливості накладати вето на членство України.
Попри те, що Угорщина залишається рішуче проти вступу України, є припущення, що Європейська комісія може вирішити продовжити переговори з Молдовою щодо її членства, офіційно відкривши переговорний «кластер» у найближчі дні. Молдова і Україна рухаються паралельно в напрямку членства в ЄС, тому їхнє роз’єднання буде спірним. Однак Б’єрре підкреслила, що Данія не готова розділяти дві заявки на членство.
«Наша мета все ще полягає у відкритті першого кластера разом із Молдовою та Україною», — додала вона.
Нагадаємо, напередодні Європейській раді не вдалося одноголосно ухвалити декларацію про підтримку України під час саміту ЄС. Цей документ підтримали 26 країн-членів блоку, а Угорщина виступила проти. У комюніке, зокрема, йшлося про підтримку України на її шляху до членства в ЄС, справедливий мир, фінансову допомогу та санкції проти Росії. Будапешт пояснив, що не підтримав документ через «стратегічні розбіжності з Євросоюзом стосовно України».
До слова, Зеленський прибув до Данії для участі в заходах, присвячених початку головування країни в Раді ЄС.