У червні 2025 року доходи Росії від експорту нафти знизились до найнижчого рівня за два роки, скоротившись майже на 30%, до 415,6 млрд рублів (приблизно 5,27 млрд доларів). Причинами стали падіння світових цін на нафту та зміцнення рубля, що призвело до зменшення рублевого доходу з кожного бареля.
Про це повідомляє «Bloomberg».
Згідно з аналітикою Bloomberg, загальні доходи Росії від оподаткування нафти та газу зменшилися на одну третину в порівнянні з минулим роком, опустившись до 495 млрд рублів. Це найнижчий рівень з січня 2023 року. Зміцнення валюти означає, що Росія та її нафтові компанії отримують менше рублів за кожен барель, що впливає на їхню прибутковість і тисне на федеральний бюджет, дохід якого на третину складається з податків на нафту і газ.
Будь-яке значне скорочення податкових надходжень з галузі безпосередньо вплине на фінансові можливості країни, яка і так відчуває фінансовий тягар у зв’язку з величезними витратами на конфлікт в Україні. Крім того, сильніший рубль зменшує коливання, що стимулюють експорт.
Наприкінці квітня Міністерство фінансів РФ переглянуло свої прогнози бюджету на 2025 рік, очікуючи значно більший дефіцит, ніж планувалося раніше. Це пов’язано з тарифною політикою США і підвищенням обсягів поставок з боку ОПЕК+, що призвело до різкого зниження цін на нафту. Для покриття дефіциту країна використовує свої резерви.
Міністерство оцінило доходи від продажу нафти в червні, виходячи з вартості Urals у 52,08 долара за барель у травні. Це найнижча ціна для цього основного експортного сортаменту з березня 2023 року.
Валюта обмінювалася за середнім курсом 80,4603 рубля за долар США в травні, що є найвищим показником за останні два роки, зумовленим рекордно високими відсотковими ставками та очікуваннями покращення відносин з Вашингтоном.
Нагадаємо, що британське Національне агентство з боротьби зі злочинністю та Управління санкцій оголосили «червону тривогу» через масштабні тіньові схеми торгівлі російською нафтою.