Минулого року Європейський Союз витратив на закупівлю російських енергоресурсів більшу суму, ніж виділив на фінансову допомогу Україні.

Цю інформацію наводить аналітичний матеріал від Euractiv.

«У 2024 році ЄС витратив приблизно 21,9 мільярда євро на імпорт російського викопного палива — це всього на 1% менше, ніж у попередньому році. Для порівняння, ця сума перевищує 18,7 мільярда євро, які ЄС надав Україні у тому ж році», — зазначено у виданні.

Таким чином, незважаючи на 17 пакетів санкцій та численні обіцянки зменшити залежність від енергоресурсів, пов’язаних з Кремлем, російська нафта, газ і СПГ все ще надходять в економіку Європи. Євросоюз імпортує навіть уран, оскільки п’ять держав-членів (Фінляндія, Чехія, Словаччина, Угорщина та Болгарія) продовжують експлуатацію ядерних реакторів ВВЕР, вироблених у Росії.

Хоча така залежність частково викликана застарілою інфраструктурою, вона має й політичну основу: Словаччина та Угорщина блокують 18-й пакет європейських санкцій проти РФ, намагаючись змусити Єврокомісію переглянути план поетапного відмови від російських енергоресурсів до 2027 року.

Зокрема, з початку 2026 року не повинні підписуватися нові угоди на постачання газу, а навіть короткострокові контракти мають закінчитись до середини 2026 року. Довгострокові угоди щодо нафти, газу та СПГ будуть повністю скасовані до 2027 року.

Є виключення для країн ЄС, які не мають виходу до моря, але пов’язані старими трубопровідними контрактами — вони матимуть час до кінця 2027 року, щоб їх виконати. Брюссель також планує запровадити подальші обмеження, які стосуються російського урану та іншого ядерного імпорту.

Більша частина російського імпорту газу вже перекрита, і лише «Турецький потік» продовжує доставляти російський газ до Європи, причому велися переговори щодо розширення його потужностей.

Тим часом потік російського СПГ до Євросоюзу за участі відомого тіньового флоту залишається стабільним.

Енергетична безпека ЄС часто розглядається як «трилема»: балансування надійності постачання, екологічного захисту та доступності.

Для країн ЄС, які все ще залежать від російського викопного палива, вартість є основним питанням, на що позиції національних урядів суттєво відрізняються.

Угорщина та Словаччина стверджують, що залежність від російських ресурсів допомагає зберегти низькі ціни. Німеччина, з іншого боку, значно переорієнтувала постачання газу з Росії на Норвегію, а Франція уклала 27-річну угоду на імпорт природного газу з Катару. Що стосується нафти, то найкращими варіантами для ЄС можуть бути США та Лівія, відзначає видання.

«Якщо ЄС зможе успішно знайти альтернативних постачальників та вийти з політичного глухого кута щодо санкцій, він може зменшити доходи Росії від експорту викопного палива на 51 мільярд євро на рік», — підсумовують журналісти.

Додамо, нафтові доходи Кремля впали до дворічного мінімуму.

Від admin

З приводу питань по сайту та реклами звертайтесь на info@lybid34.kiev.ua | Увага! Адміністрація сайту не несе відповідальності за розміщений контент на сайті, весь контент було взято з відкритих джерел.