Служба інформації з питань безпеки (BIS) Чехії проведе перевірку компаній, які, за словами президента України Володимира Зеленського, постачають до Росії верстати для виробництва зброї.

Про це повідомляє видання iRozhlas.

«Як тільки ми отримаємо список, ми перевіримо компанії та магазини», — зазначив речник BIS Ладіслав Штіча.

За його словами, сотні компаній намагаються поставляти товари до Росії.

«Офіційно ми ще не отримали жодного списку ймовірних експортерів з нашої країни. Тому важко коментувати, про які саме компанії йдеться», — додав Штіча.

Раніше Зеленський заявляв журналістам, що деякі компанії, зокрема вісім чеських і 13 німецьких фірм, все ще постачають до Росії обладнання для виробництва зброї.

«Росія отримує верстати з певних країн, які використовуються для виробництва зброї», — зазначив він, не назвавши конкретні компанії, і закликав до санкцій проти них.

Проте BIS стверджує, що це не може бути прямим експортом.

За словами Штіхи, багато постачань товарів, які тепер підпадають під ембарго, відбулися до російського вторгнення в Україні у 2022 році, коли санкції ще не були запроваджені.

«Однак майже напевно, в жодному з цих випадків не буде прямого експорту з Чехії до Росії, оскільки це неможливо без ліцензії, і такі товари не перетнули кордон легально», — вважає Штіха. Таким чином, за його словами, товар міг бути поставлений до 2022 року або реекспортований через інші держави.

За інформацією видання Українська правда, посередництвом у постачанні комплектуючих для російських ракет займається остравська компанія Leseft International s.r.o. Штіча не прокоментував діяльність цієї фірми, назвавши її «невідомою».

Минулого тижня міністр закордонних справ Ян Ліпавський зазначив, що, за його даними, чеська влада не має жодних ознак того, що експорт дійсно відбувається.

«На основі інформації, отриманої від української сторони, ми не виявили жодних свідчень, які б підтверджували, що предмети, про які йдеться, реально були відправлені до Росії», — сказав він.

Штіча додав, що багато компаній звертаються за ліцензіями на експорт до так званих «безпечних країн», включно з країнами ЄС. Хоча вони стверджують, що покупець є кінцевим замовником, трапляються ситуації, коли товари перепродаються і реекспортуються до Росії через треті країни.

«Компанії часто захищаються тим, що не знали про перепродаж, і дуже важко довести протилежне», — додав Штіча.

Крім того, він вказав на нестачу коштів і фахівців, необхідних для боротьби з експортом товарів, на які поширюються санкції.

«Ця сфера вимагає все більше ресурсів і кадрового потенціалу. Ні того, ні іншого наразі не вистачає. На сотні компаній, які намагаються експортувати до Росії, з боку держави є лише менше десятка експертів», — підкреслив він.

Напередодні чеський президент підкреслив, що його зусилля зосереджені на забезпеченні єдиного підходу до питань безпеки та оборони, включно з політикою стосовно України. Він акцентував увагу на те, що підтримка України є невід’ємною складовою власної безпеки Чехії.

Від admin

З приводу питань по сайту та реклами звертайтесь на info@lybid34.kiev.ua | Увага! Адміністрація сайту не несе відповідальності за розміщений контент на сайті, весь контент було взято з відкритих джерел.