Національне агентство з розшуку та менеджменту активів (АРМА) оголосило переможця конкурсу на управління Жовтневим палацом у центрі Києва. Переможцем, якого обрали з другої спроби, стала компанія «Комбінат Плюс», що належить відомому культурному менеджеру Дмитру Сидоренко. Він планує модернізувати локацію та створити тут простір для креативних індустрій.
В АРМА з пафосом зазначили, що держава повертає контроль над культурною спадщиною столиці. Мовляв, вперше за більш як 30 років незалежності Жовтневий палац працюватиме на користь нації. АРМА також сподівається на значний економічний ефект для держави.
Згідно з умовами конкурсу, менеджер зобов’язаний віддавати 99,9% доходів до держбюджету України. Крім того, він сплачуватиме гарантований щомісячний платіж – більше 2 млн грн. Договір із «Комбінат Плюс» укладається до кінця травня 2030 року.
Управитель нестиме повну відповідальність за збереження будівлі та щомісяця звітуватиме про доходи й витрати. За планом, палац функціонуватиме як концертний і культурний простір. Саме за такою метою і передаватиметься управителю: із правом ведення господарської діяльності, але без права відчуження чи обтяження об’єкта – застави, позики тощо.
1 копійка та модернізація палацу
Дмитро Сидоренко, засновник фестивалю Atlas Weekend, клубу Atlas, концертної агенції PMK, AConcert та інших проєктів, підтвердив перемогу компанії «Комбінат Плюс» на конкурсі. І зауважив, що процедури у Prozorro ще не завершені.
“Але вже бачу велику кількість фейкової інформації та атак з боку тих, хто десятиліттями незаконно заробляв на цій історичній і водночас арештованій будівлі в центрі Києва. Уже починаються маніпуляції – мовляв, ми платитимемо «1 копійку». Це абсолютна брехня”, – наголосив Сидоренко.
“У відповідь” він закликав всіх теперішніх орендарів і організаторів не платити нічого старим управителям та вже зараз вимагати повернення передплат, які були зроблені раніше. Також підприємець пообіцяв провести прес-конференцію найближчим часом та відповісти на всі запитання. Але наголосив, що вже зараз має чіткі цілі: за 5 років забезпечити щонайменше 120 млн грн надходжень до держбюджету та модернізувати палац. Зокрема, заплановані:
- нова вхідна група;
- оновлені фудкорти й бари;
- реновація санітарних зон;
- сучасне світло, звук, мультимедіа;
- залучення топових міжнародних і українських партнерів та інвесторів, щоб зробити МЦКМ інклюзивним, сучасним і доступним простором для подій нового рівня.
Сидоренко також мріє вдихнути нове життя в будівлю «Жовтневого»: створити простір для креативних індустрій, відкрити репетиційну базу, студію звукозапису, простір для театру і сучасного мистецтва. І сформувати навколо палацу потужну спільноту з найяскравіших представників культури, а також дати можливість талановитій молоді розвиватися.
Інтрига: чи зміниться назва палацу
У галузі шоубізу Сидоренко має солідну репутацію, тому спільнота та київська богема привітала передачу Жовтневого в управління його компанії. Під дописом нового управителя відмітилося чимало продюсерів, режисерів, культурних менеджерів та депутатка Київради Ксенія Семенова.
Цікаво, що сам Сидоренко у дописі називає отриману в управління локацію офіційно – Міжнародний центр культури і мистецтв (колишній Жовтневий палац). Але колеги радять йому перейменувати палац. Серед таких – впливові продюсери Михайло Ясинський, відомий по співпраці з Олею Поляковою, і Анжеліка Рудницька. При цьому Ясинський вважає обидві існуючі назви – МКЦМ та Жовтневий – неприйнятними.
“Діма. Змінюйте назву. Вона не прижилася і люди далі називають цей палац Жовтневим. Це неприпустимо. Там була катівня більшовиків, а реванш 2014 року коштував життя українців на сходах до нього. Треба змінити”, – наполягає продюсер.
Рудніцька також вважає, що нинішня назва неприйнятна. Вона зазначила, що проводила опитування з приводу назв, і люди пропонують багато нових варіантів.
“Щодо змін у вхідній групі (центрального входу в палац – прим. ред.) – це реально лякає. Усі зміни в історичних будівлях завжди жахливі. Чекаю роз’яснення з цього питання”, – додала вона.
АРМА прилаштувала Жовтневий з другої спроби: що було не так із конкурсом
Інформатор повідомляв, що Агенція була змушена вдруге проводити конкурс на управління «Жовтневим». Попередня спроба знайти керівника для палацу площею понад 17,5 тис. кв. м, розташованого на схилах над Майданом Незалежності, завершилася невдачею, адже заявку подав лише один учасник, який не відповідав умовам.
Будівля палацу має насичену історію: зведена у 1842 році архітектором Вікентієм Беретті як корпус Київського інституту шляхетних дівчат, вона пережила радянську катівню і гестапо часів Другої світової. У 1950-х «Жовтневий» відкрили як палац культури, а у 2000-х передали Федерації профспілок України. П’ять років тому палац був арештований за рішенням суду через підозри щодо незаконного відчуження з держвласності.
Також ми писали, що у Києві затримується передача костелу Святого Миколая релігійній католицькій громаді, і каменем спотикання став «Жовтневий». Національний будинок органної та камерної музики має переїхати з приміщення костелу у флігель «Жовтневого», проте не робить цього, виправдовуючи своє небажання арештом, накладеним на палац. При цьому суд вже зняв арешт з приміщення, але у будинку органної музики заявили, що це рішення нібито незаконне.