Парламент Словенії прийняв ініціативу лівої партії «Левиця», що входить до коаліційного уряду, про проведення консультативного референдуму, що стосується планів влади щодо збільшення витрат на оборону. У відповідь, провладна ліберальна партія «Рух за свободу» ініціювала організацію власного референдуму про участь Словенії в НАТО.
Про це інформує «Балканський оглядач».
Четвертого липня депутати підтримали пропозицію «Левиці» з невеликою перевагою: 46 голосів «за» проти 42 «проти» при загальному складі парламенту у 90 осіб. Зацікавленість викликає той факт, що правляча ліберальна партія «Рух за свободу», очолювана прем’єр-міністром Словенії Робертом Голобом, виступила проти ініціативи, в той час як партнери по коаліції – Соціал-демократи та «Левиця» – її підтримали. Лівих також підтримали обе правоконсервативні опозиційні партії – «Словенська демократична партія» (SDS) Янеза Янші та «Nova Slovenija – Krščanski demokrati» (NSi).
У своїй пропозиції про референдум «Левиця» зазначає, що виділення понад 20 мільярдів євро на військове спорядження протягом наступного десятиліття є непотрібним, особливо з огляду на те, що майбутні соціальні, економічні чи екологічні кризи вимагатимуть більше інвестицій в добробут населення та інфраструктуру. Згідно з оцінками партії, уряд зараз витрачає приблизно 2,1 мільярда євро щорічно на оборону.
Запитання, що буде винесене на референдум, звучить так: «Чи підтримуєте ви збільшення витрат Словенії на оборону до трьох відсотків ВВП щорічно до 2030 року, зараз це приблизно 2,1 мільярда євро?».
За кілька днів до голосування уряд прийняв резолюцію, в якій зазначено, що проведення референдуму може суперечити національним інтересам у сфері безпеки та оборони Словенії. Проте цю думку не підтримали міністри від соціал-демократів та лівої партії.
«Менш ніж за годину після голосування парламенту щодо консультативного референдуму про витрати на оборону, правляча словенська партія „Рух за свободу“ вирішила запропонувати проведення свого власного консультативного референдуму по питанню членства Словенії в НАТО. Це актуальне питання, щодо якого громадяни мають висловити свою думку», – пише «Балканський оглядач». Партія оголосила, що пропозиція буде подана офіційно в найближчі дні.
«Є всього два варіанти: або ми лишаємося в НАТО та сплачуємо членські внески, або ми виходимо з альянсу. Все інше – це популістський обман населення Словенії», – прокоментував лідер «Руху за свободу», прем’єр-міністр Словенії Роберт Голоб на офіційному акаунті уряду в X (Twitter).
Він назвав референдум по витратах на оборону «ще одним безглуздим референдумом», в той час як, за його словами, референдум щодо членства в НАТО «усуне будь-які сумніви щодо справжнього бажання народу».
Президент Словенії Наташа Пірц Мусар закликала парламентські партії проявити відповідальність перед міжнародною спільнотою та провести переговори, щоб уникнути розбіжностей у поглядах з таких принципових питань.
Словенія вступила до НАТО в 2004 році. Це одна з небагатьох країн, які не встигли досягти попередньої цільової позначки витрат в 2% ВВП до 2024 року, витративши у минулому році на оборону приблизно 1,35% від валового внутрішнього продукту. Любляна заявила про намір досягти цільового показника до кінця 2025 року, а в подальшому планується поступово підвищити цю частку до 3% до 2030 року. Однак на саміті НАТО в Гаазі 24 червня Словенія підтримала зобов’язання країн-членів НАТО збільшити оборонні витрати до 5% ВВП до 2035 року.
Ізток Презель з Люблянського національного товариства оборони вважає, що Словенія «протягом багатьох років була інтегрована в систему безпеки інших країн (НАТО), тому ми не знаємо, наскільки доцільно мати власну систему безпеки». Він описує нейтралітет як альтернативу членству Словенії в НАТО, що є ще дорожчим варіантом, оскільки Словенії довелося б збільшити «витрати на оборону, щоб купити все те, що НАТО покривало раніше і чим вони допомагали нам раніше».
У геополітичному сенсі, за його оцінками, Словенія через референдум щодо власної системи безпеки відкриває головний фронт у гібридній війні Росії проти ЄС та НАТО.
«Мета Росії – підірвати єдність між державами та громадськістю в країнах-членах. Ми тепер стали головним полем бою для російських ботів, тролів та їхніх шпигунських структур», – зазначив він.
Нагадаємо, прем’єр-міністр Словенії Роберт Голоб закликав до розширення поняття “витрати на оборону”, що, на його думку, допоможе виконати вимоги США щодо підвищення витрат на безпеку в межах НАТО.