Російські безпілотники можуть плутатися в сітках і застрягати — як зазначає NYT, це простий, але ефективний контрміра проти дронів, які часто літають з великою швидкістю і здатні завдавати удари далеко за лінією фронту. Країна-агресор все активніше використовує дрони, стійкі до засобів радіоелектронної боротьби, і сітки – один із небагатьох залишилися способів, що дозволяють «зловити безпілотники до того, як вони влучать у ціль».
«Військові інженери помітили, що навіть стандартна рибальська сітка може зупинити або пошкодити ворожий безпілотник», — розповів нещодавно виданню Новинарня начальник відділу комунікацій командування Сил підтримки ЗСУ.
Він зазначив, що сітки наразі встановлюються по всій лінії фронту, з сходу на південь.
Експерт з технологій війни у Центрі аналізу європейської політики Федеріко Борсарі повідомив, що країна-агресор вперше застосувала сітки в обмежених масштабах на початку 2023 року. Тоді окупанти використовували їх для протидії невеликим українським ударним квадрокоптерам, які атакували російські війська і транспортні засоби. Російські пропагандисти ТАСС у 2024 році повідомляли, що росіяни почали встановлювати рибальські сітки над дорогами в деяких частинах окупованих територій України. Журналісти NYT також підтвердили наявність кадрів з сітками, натягнутими за межами Бахмута, який захопили російські окупанти у 2023 році.
«Оскільки останнім часом Москва активно розвиває свої безпілотні технології, українська армія перейняла схожу тактику. Київ тепер планує обтягнути сітками ключові дороги вздовж усієї лінії фронту, створюючи так звані „сітки-коридори“, що підвищують безпеку проїзду транспортних засобів», — вказує NYT.
Сітками закривають не лише дороги, а й військовий транспорт, а на деяких машинах навіть встановлюють конструкції, обгорнуті сіткою «у стилі Божевільного Макса», згідно зі статтею. Це дозволяє дрону вибухнути на певній відстані від автомобіля, що зменшує можливі збитки.
Як зазначає видання, у цій війні «старі, але ефективні засоби оборони часто протистоять новітній зброї». Деякі українські підрозділи збивають безпілотники з кулеметів часів Другої світової війни, а чиновниця Херсонської міськради нещодавно закликала жителів носити з собою ножиці, щоб різати оптоволоконні кабелі російських безпілотників.
Останніми місяцями антидронові коридори почали з’являтися в Сумській і Донецькій областях. Зокрема, сітки ставлять на ділянці головної під’їзної дороги до Костянтинівки, яку обступили з сходу, півдня та заходу.
Засновник шведської некомерційної організації OperationChange Людвіг Раместам повідомив, що в цьому році організація поставила українським Силам оборони 250 тонн сіток. Їх передають партнери з країн Північної Європи, відомих великою рибальською промисловістю, наприклад, з Данії. Раместам зазначив, що ці сітки отримують друге життя, жартуючи, що його організація «спустошить усі гавані».
Нагадаємо, що екскерівник департаменту військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки Міноборони Олександр Лієв прокоментував підозру, яку висунули йому у справі про постачання ЗСУ непридатних протитанкових ракетних установок.