Міжнародний день сім’ї – щорічне свято, яке відзначається 15 травня.
В Україні День родини як офіційне, але не державне свято з’явився в 2012 році. Указом Президента №1209/2011 від 30 грудня 2011 року було визначено, що День родини відзначається щорічно 8 липня — на православне свято Петра і Февронії, які вважаються покровителями шлюбу та сімейного життя в російській православній традиції.
Проте з часом, особливо після 2014 року та повномасштабного вторгнення РФ у 2022-му, ставлення до свят, що мають російське або лише церковне коріння, суттєво змінилося. У контексті деколонізації, відходу від “русского мира” і цивілізаційного повороту України на Захід, питання про День родини також переглядається.
У 2025 році День сім’ї в Україні уже відзначили 15 травня.
Міжнародний день сім’ї у 1993 році запровадили відповідно до Резолюції Генеральної асамблеї ООН. Відтоді його щорічно святкують 15 травня. В Україні, з 2011 до 2023 років, 8 липня відзначали День родини як спадок культури СРСР та впливу Росії.
З 2011 до 2023 року українське святкування Дня сім’ї 8 липня збігалося з російським Днем сім’ї, любові та вірності, але 28 липня 2023 року указом президента України № 455/2023 було встановлено День сім’ї на 15 травня, тобто в один день з Міжнародним днем сім’ї.
8 липня — більше не актуально: три основні причини
1. Це свято має російське церковне походження
День Петра і Февронії активно пропагувався в Росії як “День сім’ї, любові та вірності”.
Святий Петро і Февронія — винятково російські постаті, пов’язані з Муромом, а не з українською культурною традицією.
Його перенесення в український календар 2011 року було, по суті, наслiдуванням російського зразка, а не відображенням української ідентичності.
2. Україна активно переглядає символи та свята в межах деколонізації
Після 2022 року українське суспільство активно відмовляється від традицій і свят, пов’язаних з Росією, її православною міфологією, історичними наративами та релігійним впливом.
Переосмислення календаря свят — частина ширшого курсу на європейську інтеграцію та формування нової ідентичності.
3. Офіційного статусу 8 липня як державного свята немає
День родини не є державним святом, не має вихідного, не закріплений у Кодексі законів про працю чи календарі державних свят.
Він має рекомендаційний і умовний характер — як День вишиванки чи День доброти.
Станом на 2025 рік відзначення 8 липня як Дня родини втрачає свою актуальність, і в багатьох офіційних джерелах вже не згадується.