Декілька чеських підприємств продовжують постачати продукцію до Росії, незважаючи на санкції ЄС, та наразі триває їхнє розслідування.
Про це інформує «Euractiv».
Згідно зі списком, наданим Офісом президента України, що потрапив до розпорядження «Denik N», таких компаній налічується вісім. Чеська влада розпочала перевірку їхньої діяльності два тижні тому. У митних документах, які також були проаналізовані виданням, зазначено, що продукція цих компаній, зокрема підсанкційні металорізальні верстати, у 2023 році все ж потрапила до РФ.
Як зазначено в матеріалі, одна з компаній експортувала товари через Сербію. Постачання здійснювалося через дві сербські фірми — FAF Invest та Vamars — які почали свою діяльність після початку повномасштабного вторгнення. Видання констатує, що ці компанії не мають попереднього досвіду в машинобудуванні і, по суті, виконують роль логістичних посередників.
У списку наводиться компанія Pilous, продукція якої, попри санкції, продовжує з’являтися за адресою колишньої російської дочірньої фірми в Санкт-Петербурзі. Компанія стверджує, що втратила контроль над дочірньою структурою після вторгнення РФ в Україну, як повідомляється в матеріалі.
Іржі Скухровець, аналітик компанії Datlab, підтвердив «Deník N», що чеські товари все ще фігурують у російських імпортних документах, які проходять через треті країни.
3 липня видання «iRozhlas» повідомляло, що Служба інформації з питань безпеки (BIS) Чехії розслідує компанії, які, за словами президента України Володимира Зеленського, постачають до Росії верстати для виготовлення зброї.
Раніше Зеленський зазначав журналістам, що деякі підприємства, зокрема вісім чеських та 13 німецьких фірм, продовжують постачати Росії обладнання для виробництва зброї.
Нагадаємо, уряд Чехії в середу схвалив ініціативу Міністерства оборони щодо підготовки українських пілотів на винищувачах F-16. Відповідно до рішення чеського уряду, державне підприємство LOM Praha забезпечить 150 годин льотної підготовки максимум для восьми українських пілотів до кінця 2026 року.