Федеральне бюро розслідувань (ФБР) США, спільно з міжнародними партнерами, затримало китайського хакера Сюя Цзевея (33 роки) в Італії через звинувачення у зламі американських університетів та крадіжці важливих досліджень, пов’язаних із COVID-19, за дорученням Комуністичної партії Китаю.
Про це повідомляє Reuters.
«Вчора, у співпраці з нашими міжнародними партнерами, Сюй Цзевей був заарештований в Італії. Його звинувачують у зломі американських університетів і крадіжці важливих досліджень щодо COVID-19 від імені Комуністичної партії Китаю. Постійні атаки КПК на наші заклади не залишаться безкарними. ФБР буде переслідувати тих, хто загрожує нашій національній безпеці, незалежно від того, де вони заховаються», — зазначив директор відомства Кеш Патель.
Сюя затримали 3 липня в аеропорту Мальпенса в Мілані, куди він прибув на відпочинок разом із дружиною. 8 липня його допитали в апеляційному суді Мілана, який визначить, чи буде він екстрадований до США.
Згідно з інформацією Міністерства юстиції США, з лютого 2020 року по червень 2021 року Сюй Цзевей та його спільники здійснювали хакерські атаки на американські університети, імунологів і вірусологів, які проводили дослідження вакцин, лікування та тестування проти COVID-19. Серед мішеней був і Медичний факультет Техаського університету в Галвестоні, який підтвердив, що став жертвою атаки.
Міністерство юстиції також наголошує, що у 2021 році Сюй був частиною групи кібершпигунства під назвою Hafnium, яка, як вважається, пов’язана з китайським урядом. Ця група нібито експлуатувала «вразливості нульового дня» у системах США для крадіжки значних досліджень, спрямовуючи атаки на понад 60 000 американських організацій.
Серед обвинувачень, вказаних в ордері на арешт, є шахрайство з використанням електронних засобів зв’язку і крадіжка особистих даних при обтяжуючих обставинах, а також змова з метою шахрайства і несанкціонованого доступу до захищених комп’ютерних систем.
Італійські правоохоронці зазначили, що затриманий охарактеризував себе як «ІТ-менеджера в компанії в Шанхаї» і стверджував, що «не має жодних причин для скоєння злочинних дій, в яких його звинувачують». Адвокат Сюя запевняє, що його клієнт став жертвою невірної ідентифікації, зазначивши, що прізвище Сюй є дуже поширеним у Китаї, а також указав на заяву про викрадення його мобільного телефона у 2020 році.
Китайський уряд раніше відкидав звинувачення у причетності до кібератак. Речник посольства КНР у Вашингтоні Лю Пен’юй заявив, що «Китай проти всіх форм кіберзлочинності» і не має «ні потреби, ні наміру отримувати вакцини шляхом так званої крадіжки». Речниця Міністерства закордонних справ Китаю Мао Нін також засудила «використання так званих кіберпроблем для зловмисного очорнення Китаю» та звинуватила США в «зловживанні юрисдикцією довгострокової дії».
Згідно з інформацією CNN, арешт Сюя може викликати складну боротьбу за екстрадицію, що створить тиск на італійський уряд. Рим прагне завоювати прихильність президента Дональда Трампа, одночасно підтримуючи добрі відносини з Китаєм, важливим торговим партнером.
Нагадаємо, Науково-консультативна група ВООЗ з походження нових патогенів (SAGO), що складається з 27 незалежних міжнародних експертів, опублікувала оновлений звіт про походження вірусу SARS-CoV-2, який спровокував пандемію COVID-19.