Президент Польщі Анджей Дуда під час польського дня пам’яті жертв «геноциду, вчиненого ОУН і УПА» зазначив, що відносини між народами, зокрема між Польщею та Україною, потрібно вибудовувати на основі правди — навіть якщо вона є складною.

Про це він повідомив на своїй сторінці в Х.

Нагадаємо, 11 липня вшановують роковини трагедії на Волині, відзначуваної в Польщі, як «кривава неділя».

Польський президент підкреслив, що «невинні жертви мирних жителів — звичайні люди, які гинули від рук українських націоналістів, багато з яких стали жертвами в церквах під час недільної меси». Він вказав, що «їх ненавиділи, адже вони були поляками».

Він також зазначив, що його країна прагне гідно вшанувати пам’ять загиблих, помолитися на їхніх могилах і запалити свічки.

«Право на гідне вшанування пам’яті жертв, і особливо їх спільне вшанування, є важливим елементом примирення та побудови позитивного майбутнього. Правда та пам’ять мають служити за основи для взаєморозуміння, примирення та спільного зусилля щодо забезпечення безпечного майбутнього», — зазначив він.

Слід зазначити, що 4 червня 2025 року Сейм Польщі прийняв закон, який оголосив 11 липня Національним днем пам’яті поляків, «жертв геноциду, вчиненого ОУН і УПА на східних територіях Другої Речі Посполитої» з 1939 по 1946 роки, відзначаючи важливість цього дня та підкреслюючи, що число польських жертв перевищує 100 тисяч.

В часи Другої світової війни на теренах України під час німецької окупації діяло кілька партизанських формувань, серед яких були загони Української повстанської армії (УПА) та польської Армії Крайової. Вони в основному вели боротьбу на Волині.

На той час обидві сторони проводили взаємні етнічні чистки, обґрунтовуючи свої дії помстою за минулі репресії і нинішні вбивства. Згідно з даними Інституту історії України, це був один із кривавих епізодів українсько-польського конфлікту в часи Другої світової війни. Польський Інститут національної пам’яті оцінює, що цифра загиблих поляків складає 100 тисяч, а українців — близько 5 тисяч. Українські історики наводять інші дані: до 20 тисяч жертв серед українців і 35-40 тисяч серед поляків. Український інститут нацпам’яті зазначає, що мова йде про приблизно 30 тисяч польських жертв та 10 тисяч українських жертв цих масових убивств.

За польськими оцінками, під час цієї трагедії з польського боку загинуло принаймні 35 тисяч осіб, з яких 18 тисяч були ідентифіковані, а з українського боку жертвами стали до кількох тисяч. Водночас, за даними проєкту Українського католицького університету (УКУ), з українського боку загинули від 9 до 10 тисяч людей.

Від admin

З приводу питань по сайту та реклами звертайтесь на info@lybid34.kiev.ua | Увага! Адміністрація сайту не несе відповідальності за розміщений контент на сайті, весь контент було взято з відкритих джерел.