Уряд затвердив списки критичних і стратегічних мінералів та родовищ для надання в користування. Це є важливим кроком для реалізації угоди між США та Україною про надра.
Про це повідомило Міністерство довкілля.
До переліку корисних копалин та компонентів стратегічного значення увійшло 11 мінералів: алюмінієві, берилієві, мідні, нікелеві, ніобієві, стронцієві, танталові, титанові, уранові, цирконієві та флюорит.
Зокрема, перелік корисних копалин і компонентів критичного значення складається з 28 мінералів: алюмінієві, берилієві, мідні, нікелеві, ніобієві, стронцієві, танталові, титанові, уранові, цирконієві, флюорит, ванадієві, вісмутові, вольфрамові, галієві, гафнієві, індієві, рідкісноземельні, літієві, миш’якові, олов’яні, свинцеві, скандієві, сурм’яні, телурові, цезієві, цинкові та сіль калійна.
Також затверджено список ділянок надр стратегічного та критичного значення, які надаватимуться в користування через аукціон на продаж спеціального дозволу. У цей переліку включено 60 ділянок надр і родовищ корисних копалин з покладами руд титанових, літієвих, мідних, нікелевих, кобальтових, ніобієвих, берилієвих, цирконієвих, солі калійної, флюориту та апатиту.
До списку ділянок надр стратегічного та критичного значення, які надаватимуться в користування за результатами конкурсів УРП (Угоди про розподіл продукції), включено 26 ділянок з покладами руд ванадієвих, літієвих, титанових, уранових і солі калійної.
У Міндовкілля зазначили, що затвердження цих переліків є одним із важливих завдань для успішної реалізації угод, визначених в українсько-американській угоді про надра.
Контекст
30 квітня Україна та США підписали угоду про створення фонду відновлення з розподілом участі 50/50. Цей документ, відомий як угода про надра, охоплює критичні матеріали, нафту та газ і має фінансовий характер. Початковий внесок України до фонду становить 50% коштів від плати за нові та «сплячі» ліцензії, а також ренти за видобуток корисних копалин.
Перемовини щодо угоди тривали кілька місяців, і, за словами міністерки економіки Юлії Свириденко, вдалося досягти взаємовигідних умов для обох сторін. 6 травня Комітет Верховної Ради з міжнародної політики рекомендував ратифікувати угоду, проте 7 травня додав до преамбули уточнення про те, що депутати не ознайомлені з іншими супутніми угодами.
13 травня Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №13256, який вносить зміни до Бюджетного кодексу для реалізації угоди. Того ж дня Україна завершила всі підготовчі процедури, а 23 травня Американсько-український фонд був офіційно запущений.