Законопроєкт Сенату щодо санкцій проти Росії перебуває в затримці, після того як президент Дональд Трамп повідомив про намір вжити заходів власноруч.
Цю інформацію наводить Politico.
Лідер більшості в Сенаті Джон Тун заявив у понеділок, що призупиняє подальше просування законопроєкту, який передбачає санкції для торгівельних партнерів Росії, оскільки Дональд Трамп зазначив, що готовий діяти самостійно цього літа, якщо Володимир Путін не погодиться на мирну угоду з Україною.
«Схоже, що наразі президент спробує реалізувати частину цих заходів сам», — повідомив Тун журналістам. — «Якщо згодом президент вирішить, що цей законопроєкт є доцільним і надає йому додаткові важелі в переговорах, тоді ми його ухвалимо. Ми готові».
У понеділок Трамп підняв питання про можливість запровадження «вторинних тарифів» до 100% на країни, які продовжують торгівлю з Росією. Законопроєкт Сенату дозволив би встановити ще жорсткіші мита для таких країн, як Китай, Індія і Бразилія.
«Ми запровадимо вторинні тарифи, якщо протягом 50 днів не буде досягнуто [мирної] угоди між Росією та Україною», — прокоментував Трамп під час зустрічі з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте. — «Вторинні тарифи — це дуже ефективний інструмент».
Законопроєкт, підготований сенаторами Ліндсі Гремом (республіканець, Південна Кароліна) та Річардом Блументалем (демократ, Коннектикут), має підтримку 85 сенаторів і надає президентові повноваження запроваджувати вторинні мита не менше 500% на імпорт товарів з країн, які продовжують співпрацювати з Росією, включно з Китаєм, Бразилією та Індією.
Документ також дозволяє Трампу підвищувати мита на решту імпорту з Росії до щонайменше 500%, незважаючи на те, що цей захід буде малоефективним, оскільки обсяги торгівлі з Москвою вже значно зменшилися через попередні санкції.
Тун передбачив, що через погрози Трампа в Сенаті можуть вже не продовжувати законопроєкт Грема-Блументаля.
«Ми постараємося, наскільки зможемо, координувати свої дії з Білим домом і Палатою представників», — зазначив Тун. — «Ми будемо готові в будь-який момент».
Після заяв Трампа дії в Палаті представників також стали малоймовірними. Лідер більшості Стів Скалізе, відповідаючи на запитання про можливість розгляду санкційного законопроекту до літніх канікул, сказав: «Наразі — ні».
Він натякнув, що ініціатива Трампа може взагалі усунути потребу в окремому законі: «Якщо хтось і може змусити Путіна сісти за стіл переговорів, то це президент Трамп».
Трамп, у свою чергу, підкреслив, що ставка мита у 500% може бути надмірною: «Бо в якийсь момент це вже не матиме значення. І 100% забезпечить такий самий ефект».
У спільній заяві сенатори Грем і Блументаль підкреслили підтримку загроз Трампа стосовно мит і планів постачання озброєнь НАТО для використання в Україні.
«Однак ключовим важелем у завершенні цієї війни стануть мита проти країн, таких як Китай, Індія й Бразилія, які підтримують воєнну машину Путіна, купуючи російську нафту й газ», — зазначили сенатори.
Втім, вони акцентували: «Наша мета — не подальші мита та санкції, а змусити Путіна сісти за стіл переговорів».
Раніше Трамп уже впроваджував 10% мита на імпорт з усього світу та додаткові мита для Китаю. Також він погрожував новими «дзеркальними» митами для Індії, Бразилії та інших торгових партнерів.
На початку року Трамп пообіцяв ввести вторинні мита 25% на країни, які імпортують нафту з Венесуели, але так і не реалізував цю обіцянку. Це викликає питання щодо його нинішніх намірів, якщо Путін не піде на поступки.