У Київраді захворіло одразу кілька ключових депутатів. Це, можливо, незначна новина в звичайні часи, проте сьогодні вона має велике значення: у столиці розгортається політична криза, і без “багнетів”, які піддалися вірусам або стали жертвами запобіжних заходів у кримінальних справах, міськрада не зможе зібратися до осені. Порядок денний, крім питань щодо вибору секретаря та голови “земельної” комісії, включає політичну реакцію на позбавлення столиці 8 млрд грн центральною владою, а також тисячі інших соціально важливих питань. Віталій Кличко передбачає, що владу в Києві будуть піддавати критиці через її “нелегітимність”.
Про свої хвороби оголосили кілька депутатів Київради. Наприклад, 14 липня Олександр Тимченко з “Євросолідарності” поділився у Facebook фото експрес-тесту на Covid-19 та звичайний грип. Дві смужки з’явилися навпроти “ковідної” шкали, і депутат супроводив допис зображенням золотистої корони. Тимченко є членом “транспортної” комісії Київради та активно бере участь у засіданнях.
Ще один депутат, який серйозно захворів, — Леонід Ємець, голова Регламентної комісії Київради, важлива постать у діяльності міськради. Саме до нього неодноразово звертається Віталій Кличко під час сесій за консультаціями, оскільки міський голова не завжди детально знає Регламент. Ємець повідомив у Facebook про свою хворобу, пояснивши, що страждає від сильної пневмонії, що є важким захворюванням, особливо в літню спеку.
“Я тут трошки, на два тижні, випав із контексту. Двостороннє запалення легенів. Пневмонія і курс потужних антибіотиків. З плюсів: прочитав 11 книжок, виспався і оновив мікрофлору кишечника. З мінусів: можна й не вижити,” – іронічно зауважив Ємець, обіцяючи повертатися до активного життя.
Крім того, згідно з даними Інформатора, ще кілька депутатів з інших фракцій також хворіють, серед них “УДАРівець” і один із “Єдності”. Загалом, враховуючи всіх депутатів, які не можуть бути присутніми на засіданні Київради через військову службу (ким відмовляють у відрядженні до столиці), запобіжні заходи (до Володимира Прокопіва приєднався Володимир Бондаренко з домашнім арештом) та інші питання, міська рада вже втратила до 20 “багнетів”. Це ще не критичний, але відчутний показник, адже в Київраді загалом 120 депутатів.
Важливо зазначити: проводити пленарне засідання без Леоніда Ємця навряд чи ризикнув би навіть сам Віталій Кличко. Він грає надзвичайно важливу роль, будучи офіційним тлумачем Регламенту у сесійній залі, і міський голова постійно звертається до нього за допомогою. Але засідання потрібно буде провести, аби не знижувати рівень представництва киян, адже восени завершиться 5-річний термін повноважень Київради (як і інших органів місцевого самоврядування).
Звернув на це увагу сам Віталій Кличко: його депутати з УДАРу нещодавно запропонували внести зміни до законодавства, які б забезпечили функціонування органів місцевого самоврядування після закінчення 5-річного терміну їхніх повноважень. Це було певним інформаційним сигналом “політичному центру” на Банковій та Грушевського про легітимність Київради, а також вимогою не спекулювати цією темою. Але цей аргумент дедалі втрачає свою силу з кожним місяцем, поки міська рада в Києві ігноруватиме норму щодо проведення пленарних засідань щомісяця.
Як ситуація у Київраді з відносно поганої стала критичною, і чому депутати не зберуться ще півтора місяці
Нагадаємо, нещодавно Інформатор повідомляв про різке поглиблення політичної кризи у Київраді — це відбулося 10 червня, коли фактично сформувалася нова більшість депутатів без участі УДАРу Кличка. Тоді депутати від фракції “ЄС” отримали вказівку розірвати стосунки з Кличком та його УДАРом за півгодини до початку засідання, а самій фракції було поставлено завдання забезпечити якомога більшу явку.
І нещодавно ми розповідали, що, незважаючи на успішні голосування Київради на засіданні 10 червня 2025 року, малоймовірно, що вона зможе працювати в наступні два літні місяці. В її апараті “висять” тисячі підготовлених проектів рішень, що стосуються соціально важливих питань, зокрема, щодо наповнення бюджету. Політична криза у Києві та кадрові питання — необхідність обрання секретаря та голови “земельної” комісії — гальмують діяльність міськради.