У Києві завершилось функціонування значного сміттєзвалища – одного з двох, що спостерігають за потребами столиці. Цей розвиток подій став наслідком судового рішення, яке було ухвалене нещодавно, і, як наслідок, вивезення відходів зупинено вже кілька днів, а саме 15 липня 2025 року. Йдеться про Полігон великогабаритних та будівельних відходів №6, що знаходиться в Голосіївському районі Києва (вул. Пирогівський шлях, 94-96).
Звинувачення у шахрайстві і захопленні території полігону
Офіційних повідомлень від ПрАТ “Київспецтранс” про призупинення вивезення відходів на “Голосіївський” полігон (повна назва – “Полігон великогабаритних та будівельних відходів №6”) не надійшло. Проте, про закриття полігону з 10:00 за київським часом 15 липня повідомив у соціальних мережах голова Деснянської РДА Києва Максим Бахматов. Згідно з його словами, ПрАТ “Київспецтранс” більше не надає послугу захоронення відходів на даному полігоні.
“У зв’язку з позицією обвинувачення на 14.07.2025 у кримінальному провадженні, подальше прийняття відходів на Полігоні є неможливим”, – йдеться у листі, підписаному начальницею відділу супроводу клієнтів ПрАТ “Київспецтранс” Наталією Стадник.
Цей полігон є меншим з двох, що обслуговують столицю. Він знаходиться у межах Києва, в Голосіївському районі (вул. Пирогівський шлях, 94-96). Востаннє слідчі процеси стосовно нього публічно обговорювали ще в 2021 році, коли слідчі СБУ отримали судове рішення для проведення перевірки, здійснюючи відбір зразків ґрунту, повітря та води. Судячи з наявних дат, у цій справі початок кримінального провадження співпадає з цим періодом, і досудове слідство все ще триває.
На основі інформації з Єдиного реєстру судових рішень, Інформатор виявив кілька судових ухвал у “сміттєвій” кримінальній справі. Вони свідчать про те, що декілька компаній, зокрема ПрАТ “Рециклінг-Центр” (правонаступник ПрАТ “Грінко-Центр”) та ТОВ “Профпереробка”, вживають “цілеспрямованих заходів” для привласнення земель, на яких розташовано Полігону №6. Держекоінспекція також має претензії до операторів полігону, оскільки принаймні частина території відноситься до “землі житлової та громадської забудови”. Прокурори виявили, що загальна сума збитків станом на квітень 2023 р. сягнула майже 2,5 млрд грн.
Голосіївський райсуд вже неодноразово надавав дозволи на дослідження території Полігону №6, зокрема, для фахівців Інституту судових експертиз ім. М. Бокаріуса (який проводить кваліфіковані дослідження, результати яких використовуються в суді). Однак, у доступних матеріалах Реєстру судових рішень лише виявлено інформацію про візуальне спостереження, яке, зокрема, проводилось за допомогою супутників. З 2024 року засідання суду проходять у закритому режимі. Статті, на які посилаються у досудовому розслідуванні, стосуються групового шахрайства за попередньою змовою (ч.2 ст.190 КК України) та самовільного зайняття земельної ділянки (ч.1 ст.197-1 КК).
Причини закриття Полігону №6 на вимогу громади
Полігон №6 вважається у кращому стані, ніж “п’ятий”, що розташований у селі Підгірці, в 25 км від Києва. З приблизно 1,2 млн тонн сміття, що продукує Київ щорічно, Полігон №5 приймає понад 700 тис тонн, а решту, більше 300 тис тонн, захоронювали на Пирогівському шляху. При цьому важливо зазначити, що розподіл сміття на “будівельне”, “габаритне” та “тверде побутове” було умовним – ще в 2017 році місцеві жителі Голосіївського району вимагали закрити Полігон №6.
Тоді аргументи були такими: важкі самоскиди руйнують Пирогівський шлях, викликаючи небезпечні вібрації в приватних домогосподарствах. Сам полігон періодично загорявся і димів, що спричиняло сильний сморід і становило екологічну загрозу. Також термін експлуатації полігону вичерпано.
Головним аргументом стало те, що компанії, які мали право на захоронення відходів на “шостому” полігоні, почали вивозити туди не лише будівельне сміття, а також тверді побутові відходи. Це призвело до багатьох проблем, таких як неприємний запах від гниття органіки, утворення токсичного фільтрату тощо. Властиво, з накопичених відходів на полігоні утворилася велика гора зі схилами під кутом 70° (при цьому державні будівельні норми дозволяють максимум 18°).
В КМДА спростовують інформацію про наявність органічних відходів на Полігоні №6. Так, в травні 2025 року у інтерв’ю для спільного проєкту “Київ FM” та “Вечірнього Києва” голова правління ПрАТ “Київспецтранс” Андрій Грущинський зазначив, що місто почало розподіл відходів ще у 1980-х роках, і на Голосіївський полігон вивозять лише ті, що не мають запаху.
“Полігон №6 приймає виключно інертні відходи — ті, які не мають органіки, не гниють і не створюють неприємного запаху. Ми уважно контролюємо, щоб на цей полігон не потрапляли відходи з органічним складом. Це допомагає підтримувати полігон у стабільному, контрольованому стані”, – підкреслив Грущинський.
Чому це не доцільно під час війни
Проте з початком повномасштабної війни з Росією Полігон №6 отримав нову важливу функцію. Він почав приймати будівельне сміття, що залишилося після атак ворога на житлові райони Києва. Так, величезні обсяги залишків від житлових будівель, що утворилися після влучань по будинках у Святошинському, Оболонському, Шевченківському районах в квітні-червні 2025 року, відправляли туди.
Лише за півтори доби після атаки на житлові будинки в Святошинському районі Києва, що мала місце в ніч з 24 квітня 2025 року, рятувальники розібрали та вивезли 2300 кубометрів будівельного сміття та конструкцій. Для уявлення, за 1,5 доби було відвезено понад 150 вантажівок сміття (розмова йде про сучасні великогабаритні самоскиди, здатні перевозити понад 15 кубометрів).
Закриття Полігону №6 призведе до того, що це сміття буде вивозитися на єдиний можливий полігон – Полігон №5 у Підгірцях. Останній перебуває в значно гіршому стані через те, що в нього ввозять також органічне сміття, яке потребує ремонту накопичувачів фільтраційного концентрату і рекультивації. Увеличення навантаження на п’ятий полігон, ймовірно, не полегшить його становище.
Корисні ініціативи для зменшення відходів: мапа пунктів прийому вторинних сировин у Києві
Нагадаємо, раніше Інформатор розповідав про п’ять корисних програм для киян, спрямованих на утилізацію відходів та збереження екології. Серед них RecycleMap, Київміськвторресурси, Центр управління відходами, PowerKit та Національна мапа пунктів прийому вторинних сировин.
Також ми писали, що мешканцям київських гуртожитків будуть збільшені норми надання послуг із вивезення твердих побутових відходів. Норми з 1,54 літри на добу зростуть до 3,27 літрів, що більше ніж у два рази. Тарифи на збір і вивезення побутових відходів також були підвищені в Ірпені.