У Києві нещодавно трапилася дивна та цинічна ситуація. Біля сміттєвих контейнерів на вулиці Микільсько-Слобідській, 4 виявили два вітражі, які раніше належали дитячій музичній школі №13 імені Глінки. Їх встановили відносно недавно — у 2010 році — у рамках проєкту, що мав на меті оновлення парадного входу. У самій школі повідомили, що вітражі були викинуті, нібито, випадково. Але оскільки вони висіли безпосередньо над входом, це пояснення виглядає досить сумнівно.
Про цю дивну знахідку повідомила дослідниця архітектури модернізму Ельміра Еттінгер у Facebook. Вона зазначила, що хтось позбувся частин великого вітража, створеного київським художником Денисом Кутняховим у 2010 році. Більше того, це сталося в місці, далеким від самої школи, вочевидь, щоб ускладнити ідентифікацію.
Цікаво, що зображення одного з вітражів досі використовується на офіційній фейсбук-сторінці музичної школи, незважаючи на те, що сам об’єкт був викинутий. У школі інцидент прокоментували, звинувативши в ньому нерадивість одного зі співробітників. У поясненні, наданому пані Еттінгер за підписом Оксани Демченко, директорки ДМШ №13 імені Глінки, посадовиця зазначає, що відповідальність за це лежить на технічному працівнику.
“На жаль, робітник, відповідальний за обслуговування приміщень, не зовсім знайомий із мистецтвом. Вітражі, які, на жаль, були з певних причин пошкоджені, він вирішив позбутися без попередження”, — наголосила посадовиця.
Слід зауважити, що ця заява виглядає нелогічно. Швидше за все, це просто “відмазка” директорки, вигадана спеціально для суспільства: центральний елемент вітража, що його знайшли на смітнику, висів прямо над вхідними дверима установи. Навіть якщо б Оксана Демченко не координувала “реставрацію” з утилізацією частини мистецького твору, вона точно могла б помітити відсутність вітража й запитати своїх підлеглих про це.
Ельміра Еттінгер додала, що саме в цій школі під час ремонтних робіт було знищено оригінальний інтер’єр із панно. Цього разу, проте, знищення об’єктів мистецтва вдалося уникнути: вітражі були загорнуті в плед і перевезені в безпечне місце. Проте невідомо, що сталося з іншими частинами цього вітража.
Про порятунок повідомила киянка Олена Борисова, яка разом із Євгеном Требухом виявила фрагменти та передала їх на реставрацію. Відновлення здійснить сам автор, Денис Кутняхов. Він виявився шокованим тим, що хтось наважився на таку вандалізацію його творів зі скла.
“Це дійсно моя робота. Чесно кажучи, я в шоці. Якщо ця інформація вірна, я не розумію, чим саме ця вітражна композиція не сподобалася ідеологам та виконавцям цього дійства”, — повідомив Кутняхов у коментарі до одного з дописів.
Митець уже погодився відновити свою роботу, тож “Симфонія світла” знову зазвучить. Слід зазначити, що вітраж із каштановим орнаментом був вмонтований у стелю та підсвічував простір м’яким кольоровим світлом. Це зразок сучасного монументального мистецтва, який досить рідко трапляється у закладах такого типу.
У київському костелі вибух зруйнував унікальні вітражі: як їх будуть відновлювати
Нагадаємо, раніше Інформатор писав про те, що у київському костелі святого Миколая в результаті вибухів постраждав унікальний вітраж, що розташований у центральній частині храму. Зараз усередині будівлі ведуться роботи — прибирають скло і готуються до візиту делегації від Мінкульту. Без неї, кажуть, не можуть розпочати відновлювальні роботи — поки що з порожніми вікнами планують закривати фанерою.
Також ми повідомляли, що маріупольські вітражі, які пережили війну лише на фотографіях, повертаються в публічний простір у несподіваному форматі. Шедеври монументального мистецтва, що до повномасштабного вторгнення прикрашали місцеві освітні та культурні заклади, тепер можна побачити на поштоматах у Києві — це фрагменти вітражів, знищених російською армією в 2022 році.