Після підписання угоди про стратегічне партнерство між КНДР і РФ, комерційна взаємодія між цими двома авторитарними країнами досягла нового етапу.
Про це інформує Financial Times.
Яблука з Північної Кореї почали з’являтися на полицях російських супермаркетів, а експортери з КНДР планують вийти на ринок Росії.
Також, як зазначає видання, північнокорейські риболовецькі судна все частіше можна побачити у водах біля Далекого Сходу Росії, а виробники продукції з КНДР, як-от джем, ковбаси, пиво та акордеони, зареєстрували свої торговельні марки в РФ.
Також повідомляється, що Росія будує автомобільний міст через річку Тюмень вартістю 100 мільйонів доларів уздовж сухопутного кордону між країнами, і планується відновлення 10 000-кілометрового залізничного сполучення між Москвою та Пхеньяном.
Протягом минулого року керівники північнокорейських університетів відвідали зустрічі зі своїми російськими колегами у Владивостоку, північнокорейські спортсмени брали участь у змаганнях в Росії, а російські театральні трупи виступали в Пхеньяні.
Усі ці кроки свідчать про поглиблення співпраці між країнами, яка раніше обмежувалася лише військовою сферою.
Економіка Північної Кореї в значній мірі залежить від видобутку вугілля, бетону та промислових пластикових виробів і підтримується за рахунок поставок продовольства, пального і добрив з Китаю. Нещодавно режим КНДР отримав сотні мільйонів доларів США через складні хакерські атаки на криптогаманці.
Науковий співробітник аналітичного центру Sejong Institute Пітер Ворд вважає, що підтримка з боку Москви може мати “реально трансформаційний” вплив на економіку Північної Кореї, відновлюючи гірничодобувну та сільськогосподарську галузі.
В свою чергу, експерт із Північної Кореї з Університету Кукмін в Сеулі Андрій Ланков впевнений, що торгівля, ймовірно, принесе Росії обмежену фінансову вигоду, оскільки північнокорейські товари не викликають великого інтересу у російських імпортерів.
Видання зазначає, що, окрім комерційних зв’язків, військове партнерство між країнами надасть РФ та КНДР більше можливостей для протистояння тиску Заходу, навіть після припинення бойових дій в Україні.