У Києві пройшло вже три з половиною роки, як місцева влада вирішила, що, попри недоліки в законодавстві, краще мати мобільні бетонні укриття на вулицях, ніж зараз нічого. Один із найпереконливіших аргументів в цьому – посилення частоти і потужності російських обстрілів. За попередніми оцінками, столиця потребує близько 430 таких сховищ.

Проте наразі ще не час для святкувань. Геннадій Кривошея, голова Громадської ради при КМДА, зазначив, що профільний департамент надав і зареєстрував проєкт рішення Київради. Це означає, що в Києві можуть схвалити програму по створенню модульних укриттів для цивільного захисту, хоча наразі цього ще не сталося. Однак сам проєкт є важливим кроком вперед.

“Усе почалося після нашого запиту про кількість укриттів у столиці. Нам відповіли, що з 2022 року до сьогодні первинні (мобільні) укриття не були зведені і не були взяті на облік”, – підкреслив Кривошея.

Він додав, що Київ не раз піднімав це питання протягом 2023-2024 років. І, нарешті, це питання буде винесене на сесію Київради.

“Однак, як і коли це рішення буде ухвалене, я не можу сказати, адже сесії поки не скликають. Хоча, мабуть, для цього питання депутати все ж зберуться, оскільки це велика відповідальність перед киянами — безпека людей під час війни. Я вважаю, що це хороший спосіб для Віталія Кличка зібрати депутатів в залі”, – зазначив громадський діяч.

Він пожартував, що, можливо, Київрада також визначить нового секретаря або голову земельної комісії – тобто впорається з нинішньою кризою. Але, незважаючи на політичні обставини, проєкт укриттів має бути ухвалений, акцентував Кривошея.

З матеріалів до проєкту рішення Київради можна зрозуміти, що потреба в укриттях по районах Києва суттєво різниться. Хто проводив ці розрахунки і на якому підставі, в документі не уточнюється.

Найбільша потреба в укриттях виділена у Деснянському районі – 127, у Голосіївському також може з’явитися багато бетонних модулів – 111. У Дарницькому районі планують встановити лише 12 укриттів, а у Шевченківському – 16.

Чому в Києві немає мобільних укриттів: позиція чиновників

Київська влада не має права вводити мобільні укриття в експлуатацію через недосконалість законодавства. Так у КМДА в середині липня прокоментували ініціативу очільника військової адміністрації Тимура Ткаченка, який пропонує запровадити модульні укриття у столиці, аналогічно тим, що вже функціонують у Дніпрі, Харкові, Миколаєві, Одесі та Херсоні. У Кличка кажуть, що питання потребує врегулювання на національному рівні.

Директор Департаменту муніципальної безпеки Роман Ткачук вказав, що це питання піднімалося неодноразово з початку повномасштабного вторгнення, але досі не врегульоване на державному рівні. У міській адміністрації зазначають, що без змін у законодавстві столиця не може включити модульні укриття до фонду захисних споруд.

За кошти бюджету, заявив посадовець, можна лише придбати та встановити мобільне укриття, а от ввести його в експлуатацію і до фонду захисних споруд міста – не дозволено. Навіть позначити його словом “Укриття” не можна, відповідно до закону.

Київрада неодноразово надсилала звернення до Кабміну з проханням врегулювати цю юридичну колізію, підкреслив Ткачук. Ще два роки тому в районних адміністраціях столиці були визначені місця для розташування мобільних укриттів, проведено зустрічі з виробниками таких споруд, що працюють на території міста. Але місто так і не отримало законних можливостей для встановлення цих укриттів на бюджетні кошти.

Ткаченко винесе питання модульних укриттів на Раду оборони Києва: що цьому передувало

Нагадаємо, що напередодні Інформатор зазначив, з посиланням на голову КМВА Тимура Ткаченка, що за три з половиною роки з початку повномасштабного вторгнення в Києві не було встановлено жодного мобільного укриття, у той час, коли інші міста активно розвивають мережу малих захисних споруд. Голова КМВА пообіцяв змінити цю ситуацію та винести питання на Раду оборони Києва.

Також ми писали, що після чергових масованих повітряних атак 17 та 23 червня, мешканці столиці почали активно звертатися до Тимура Ткаченка у соціальних мережах. Він ще на початку 2025 року обіцяв зробити укриття одним із головних пріоритетів своєї роботи та критикував міську владу за повільність. Однак поки що кияни замість нових укриттів отримують лише інформаційні кампанії. І, як зазначають самі жителі, цього явно недостатньо — у воєнний час важливі не лише слова, а й справжні двері, що відкриються під час тривоги.

Від admin

З приводу питань по сайту та реклами звертайтесь на info@lybid34.kiev.ua | Увага! Адміністрація сайту не несе відповідальності за розміщений контент на сайті, весь контент було взято з відкритих джерел.