Державна служба з етнополітики та свободи совісті виявила ознаки афілійованості Київської митрополії Української православної церкви (московського патріархату) з російською православною церквою.

Відповідний наказ видано 8 липня 2025 року.

Згідно з ним, обсяг прав «незалежності і самостійності в управлінні», наданий російською православною церквою, не свідчить про повну незалежність УПЦ у такому сенсі, як це забезпечено 16 автокефальним церквам. ДЕСС також зазначає, що цей обсяг прав може бути обмежений з боку РПЦ, що вже мало місце.

Крім того, Грамота від РПЦ, що стосується незалежності в управлінні УПЦ, встановлює, що Українська православна церква входить до Вселенського православ’я «через російську православну церкву».

«Дослідницька група не виявила документів Соборів УПЦ, Соборів Єпископів УПЦ, Священного Синоду УПЦ, які б підтверджували вихід УПЦ зі складу РПЦ. Таким чином, Київська митрополія УПЦ як центральний виконавчий орган входить до структури РПЦ, діяльність якої в Україні заборонена», — зазначено в результатах дослідження ДЕСС.

При цьому фахівці не знайшли в офіційних документах УПЦ та Київської митрополії УПЦ, а також у рішеннях їхніх керівних органів згадок про те, що приписи Глави Х Статуту РПЦ втратили силу для УПЦ. Згідно з цією главою, рішення Архієрейського Собору РПЦ є обов’язковими для виконання УПЦ.

Зазначимо, що відповідно до закону про заборону діяльності в Україні релігійних організацій, зв’язаних із росією, якому президент надав чинності 24 серпня 2024 року, у разі виявлення ознак афілійованості релігійної організації з рф, ДЕСС зобов’язана видати припис, щоб організація усунула ці ознаки у визначений термін (9 місяців).

У випадку порушення терміну, до цієї організації можуть звернутися до адміністративного суду з вимогою її «закриття».

Нагадаємо, 3-го липня УПЦ подала до суду на Кабмін через постанову, яка започаткувала перевірку Київської митрополії на зв’язок із РПЦ.

Після початку повномасштабного вторгнення росії священники УПЦ МП почали висловлювати незгоду з висловлюваннями та діями патріарха московського Кирила, який підтримав військову агресію проти України. Деякі парафії та навіть єпархії почали відмовлятися підносити його ім’я за богослужінням.

27 травня 2022 року в київському монастирі Феофанія УПЦ МП провела собор, в якому брали участь єпископи, священники, ченці та миряни з усіх єпархій. За результатами цього собору УПЦ МП оголосила, що постанови РПЦ більше не є підставою для її діяльності. Зокрема, було оголошено, що предстоятель УПЦ МП обирається назавжди українським єпископатом і не потребує благословення на своє служіння від московського патріарха. Крім того, в УПЦ повідомили, що митрополит Онуфрій завершив членство у Священному Синоді РПЦ, а ім’я московського патріарха більше не згадується за богослужінням у храмах та монастирях.

Водночас Державна служба України з етнополітики та свободи совісті в лютому 2023 року дійшла висновку, що рішення собору у Феофанії не призвели до розриву церковно-канонічного зв’язку УПЦ МП з РПЦ.

Від admin

З приводу питань по сайту та реклами звертайтесь на info@lybid34.kiev.ua | Увага! Адміністрація сайту не несе відповідальності за розміщений контент на сайті, весь контент було взято з відкритих джерел.