Володимир Зеленський зазначив, що антикорупційна інфраструктура працюватиме без російського втручання. Ця заява була зроблена після підписання законопроєкту № 12414, що вносить зміни в діяльність Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та обмежує їхні повноваження.

Президент запевняє, що НАБУ та САП продовжать свою діяльність, однак без російських впливів — від цього необхідно очистити ситуацію.

«Важливо, що генеральний прокурор націлений на забезпечення невідворотності покарання для тих, хто порушує закон. Це те, що є справді необхідним для України. Справи, які залишались нерозглянутими, повинні бути розслідувані», — додав Зеленський.

За його словами, роками держслужбовці, які залишили Україну, спокійно живуть закордоном без покарання. Невідомо, чому справи на мільярди не просуваються, а росіяни далі отримують необхідну їм інформацію. Президент підкреслив важливість невідворотності покарання, щоб суспільство бачило результати.

Закон № 12414 пропонує ряд змін до Кримінального кодексу України, зокрема:

  • передати справи від НАБУ іншим органам;
  • дозволити генеральному прокурору фактично керувати САП, а також передоручати повноваження прокурора САП іншим прокурорам;
  • зобов’язати детективів НАБУ виконувати письмові вказівки;
  • надавати можливість закривати кримінальні справи щодо топпосадовців.

Також заплановані правки, які обмежать діяльність САП, зокрема:

  • прокурори САП не зможуть визначати підслідність НАБУ у певних випадках;
  • керівник САП не матиме повноважень вирішувати спори про підслідність у справах, які може розслідувати НАБУ;
  • керівник САП не зможе змінювати апеляційні і касаційні скарги, подані прокурорами САП.

НАБУ та САП зазначали, що ухвалення цього документа призведе до того, що керівник САП стане номінальною фігурою, а НАБУ втратить свою незалежність та перетвориться на підрозділ Офісу генерального прокурора. У Києві, Одесі, Львові та Дніпрі люди виходили на акції протесту проти даного законопроєкту.