Країни ЄС дедалі частіше ігнорують вказівки Брюсселя стосовно боротьби з корупцією, покращення свободи ЗМІ, підвищення стандартів правосуддя та вирішення інших викликів демократичному суспільству.
Про це інформує Politico, посилаючись на щорічний «Звіт про верховенство права» Європейської комісії.
У звіті вказано на серйозну стурбованість через відсутність прогресу в ряді країн. Зокрема, наголошено, що Угорщина не продемонструвала жодних досягнень за всіма ключовими рекомендаціями, наданими їй рік тому, за винятком однієї.
Загалом, країни ЄС виконали або досягли «значного прогресу» лише в 18% рекомендацій Комісії. Це менше, ніж минулого року (майже 20%) і 2023 (більше 25%). По 43% рекомендацій, виданих Комісією за останній рік, не було «ніякого прогресу» або був «обмежений прогрес».
Європейський комісар з питань демократії Майкл Макграт заявив, що чиновники в Брюсселі розробляють стратегії для підвищення дотримання стандартів з боку країн ЄС. Передбачається, що дотримання стандартів верховенства права стане обов’язковою умовою для отримання фінансування з бюджету блоку обсягом 1,2 трильйона євро.
Виступаючи перед журналістами, Макграт зазначив, що «найбільш тривожними» частинами
800-сторінкового звіту є ті, в яких країни не досягли прогресу у виконанні рекомендацій Комісії протягом останніх 12 місяців.
«Коли ви розглядаєте рекомендації та оцінку минулого року, де ви бачите багато згадок про «відсутність прогресу», це викликає очевидну стурбованість. Безумовно, це буде піддано критиці в певних колах, зокрема з боку тих, хто може відчути, що їх засуджують у звітах, однак ми прагнули ґрунтуватися на фактах і доказах у всьому, що було представлено. Медіакомпанії також зазнають зростаючого тиску в деяких сферах, і не лише через комерційні труднощі, але й через проблеми з підходом до ЗМІ в деяких країнах, і ми знову помічаємо, що простір для певних медійних організацій у деяких частинах Європейського Союзу… знаходиться під певним тиском», — зазначив Макграт.
Він також зауважив, що спостерігається «звуження» простору для діяльності організацій громадянського суспільства, включаючи професійні асоціації суддів, прокурорів і журналістів.
Нагадаємо, посли Європейського Союзу не змогли узгодити 18-й пакет санкцій проти Росії, оскільки Словаччина не зняла своє вето під час засідання Комітету постійних представників ЄС (Coreper) 9 липня.