Верховна Рада розглядає законопроєкт № 13423, що пропонує вилучити кримінальну відповідальність за злочини, вчинені під час виконання оборонних контрактів. Центр протидії корупції (ЦПК) стверджує, що цей документ насправді «легалізує корупцію» в оборонному секторі.
Про це повідомляє Центр протидії корупції.
Законопроєкт передбачає введення спеціального режиму для підприємств оборонно-промислового комплексу, які увійдуть до закритого Переліку Міністерства оборони. Службові особи цих компаній зможуть уникнути кримінальної відповідальності, навіть якщо їхні дії формально можуть бути визнані злочином, адмініструючи їх під виконання оборонного контракту та маючи «суспільну користь».
Документ вже зареєстрований 126 народними депутатами, з них 123 — з фракції «Слуга Народу».
Олена Щербан, заступниця виконавчої директорки ЦПК, відзначає: «Законопроєкт № 13423 фактично легалізує корупцію в оборонному секторі — при цьому для заздалегідь обраного кола постачальників Міноборони. Спочатку ти сплачують за “вхід” в список цих постачальників, купуєш собі імунітет і далі можеш завищувати ціни на закупівлі хоч в 100 разів — без жодних ризиків».
Згідно з ініціативою, перелік таких підприємств формуватиме Міноборони без публічного оголошення. При цьому вводиться виключна компетенція Генерального прокурора: лише він зможе дозволяти реєстрацію кримінальних проваджень, повідомлення про підозру, обшуки або арешти у справах цих підприємств.
Документ також передбачає дії такого режиму не лише під час воєнного стану, а ще протягом трьох років після його завершення. Окремо прописано можливість застосування «амністії» заднім числом — навіть якщо правопорушення сталося до включення підприємства до Переліку, але під час воєнного стану.
Антикорупційні органи, зокрема НАБУ та САП, втратять можливість автономно розслідувати такі справи, що, за словами експертів, створює умови для безкарності та концентрації впливу в руках окремих посадовців. Центр протидії корупції підкреслює ризики вибіркового застосування закону та потенційного зловживання бюджетом оборонних закупівель, який може досягти семисот п’ятдесяти мільярдів гривень.
Нагадаємо, Агентство з розшуку та менеджменту активів (АРМА) виявило активи на суму понад 1 мільярд гривень, пов’язані з масштабною корупційною схемою. Її організували посадовці державних адміністрацій у змові з комерційними підприємствами, привласнюючи бюджетні кошти через фіктивні державні закупівлі.