Цю інформацію поширює Радіо Свобода на основі заяв міжнародних організацій, зокрема ООН.
Згідно з даними Міжнародної організації з міграції (МОМ), в червні з Ірану до Афганістану повернулося понад 256 тисяч афганців. МОМ повідомила, що через величезну кількість репатріацій забезпечити допомогу можуть лише 10% мігрантів, які її потребують.
Іран заявляє, що приймає понад 6 мільйонів афганців, більшість з яких живе без легального статусу. У відповідь, багато афганських мігрантів вказують на регулярні випадки дискримінації з боку іранських громадян.
Деякі ЗМІ Ірану наголошують, що навіть афганці з дійсними візами зазнали примусової депортації під час нещодавньої хвилі висилок, зазначає Радіо Свобода.
Ставлення Ірану до афганських мігрантів значно погіршилось після 12-денної війни з Ізраїлем: іранські державні ЗМІ та користувачі соціальних мереж стверджують, що невизначена кількість громадян Афганістану була арештована за підозрою у шпигунстві на користь Ізраїлю. 5 липня Річард Беннетт, спеціальний доповідач ООН з прав людини в Афганістані, заявив в ефірі X, що «сотні» афганців та представників інших етнічних і релігійних меншин були затримані і «звинувачені у шпигунстві».
Кілька мігрантів, які перебувають в Ірані, розповіли Радіо Свобода, що затримані афганці, звинувачувані у шпигунстві, піддавалися жорстокому поводженню під час тримання під вартою та згодом були вислані до Афганістану, незважаючи на дійсні дозволи на проживання та документи.
МОМ та інші міжнародні організації, зокрема Міжнародна федерація товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця (МФЧХ), що надають допомогу повернутим, зазначили, що багато афганців прибувають до Афганістану «без нічого, крім одягу на собі» і терміново потребують їжі, медичної допомоги та підтримки.
5 липня МФЧХ оголосила, що великі групи афганців, у тому числі багато дітей, прибувають через прикордонний перехід Іслам Кала, зазнаючи «виснаження, голоду та невизначеності на шляху додому», в умовах температури понад 43 градуси Цельсія.
Відомості МФЧХ вказують, що з січня з Ірану повернулися понад 800 тисяч афганців.
Сотні тисяч афганців також повернулися з Пакистану, а ця країна планує вислати цього року 3 мільйони афганців.
Агентство ООН у справах біженців (УВКБ ООН) минулого місяця заявило, що щонайменше 1,2 мільйона афганців були змушені повернутися з Ірану та Пакистану від початку цього року, що призвело до кризи, яка може потенційно дестабілізувати ситуацію в Афганістані.