У Верховній Раді триває дискусія з приводу забирати з бюджету Києва 8 мільярдів гривень. Ця сума становить 10% податку на прибуток, який зазвичай йде до столиці. Ідею щодо вилучення коштів у міської влади сприймають як ще один етап наступу на місцеве самоврядування. Тим часом “Слуги” (ініціатори законопроєкту) та їхні партнери у Раді стверджують: гроші підуть на захист столиці, зокрема, на створення системи ППО, яку Віталій Кличко, ймовірно, не бажає фінансувати з бюджету.
Забирають 10% від податку на прибуток
Олексій Гончаренко, нардеп, повідомив про голосування у Бюджетному комітеті ВР щодо законопроєкту, який планує вилучити близько 8 мільярдів з 130-мільярдного бюджету Києва. Ці кошти йдуть на національну безпеку та оборону – у тексті проєкту вказується, що з бюджету Києва заберуть 10% від податку на прибуток. Це триватиме з 1 серпня по 31 грудня 2025 року, а гроші будуть перераховані до Резервного фонду держбюджету.
“З проголосувало – 27 депутатів (прихильники “Слуги” та депутатські групи). Депутати з Києва (мажоритарники) також підтримали цей проєкт. Батьківщина та Голос – не голосували. Я проголосував проти”, – зазначив Гончаренко, додавши, що автори рамкового проєкту з фракції “СН” чомусь не з’явилися на засідання і не увімкнулися онлайн.
Перед сесійною залою цей проєкт ще не розглянули: коли його намагалися поставити на голосування у вівторок, 15 липня, 211 депутатів натиснули кнопку “за”. Це виявилося недостатньо, і, за словами депутатки Мар’яни Безуглої, саме через позицію столичного міського голови.
“Віталій Кличко заблокував у Раді перенаправлення 8 мільярдів з бюджету Києва на оборону. Ми спробуємо ще раз завтра. Зауважу, що більшість мажоритарників від “Слуги Народу” вже давно знаходяться під впливом Кличка або взагалі не звертають уваги на те, що відбувається в місті”, – написала депутатка у Facebook.
Кошти підуть на ППО для Києва чи на “Укрзалізницю”?
Аргумент, озвучений Безуглою, виглядає так: нардепи повинні забезпечити охорону Києва та забрати гроші з його бюджету, які можуть бути “розбазарені” на ремонти парків, відновлення тротуарів та мегапроєкти, такі як будівництво Подільського мосту. Натомість для столиці необхідні кардинально інші витрати, які й повинні профінансуватися Верховною Радою.
“Кошти спрямують на створення системи протиповітряної оборони столиці, на яку мер не погоджується виділити гроші з 130 мільярдів бюджету Києва, а військові затягують час. Турелі, датчики, перехоплювачі потрібно закуповувати вже давно”, – зазначила Безугла, додавши особистий “наїзд” на Віталія Кличка.
Проте існує і контр-аргумент, озвучений виданням Forbes, яке наголосило, що депутати можуть перерозподілити 8 мільярдів грн з бюджету Києва на… потреби “Укрзалізниці”. За словами експертів видання, вона страждає від збитків через небажання уряду піднімати тарифи на вантажні перевезення – основне джерело доходу УЗ – і вирішили проблему шляхом вилучення коштів у киян.
Позиція Кличка та можливі наслідки
Цілком зрозуміло, що влада Києва сприйняла цю пропозицію негативно: міський голова закликав депутатів не підтримувати її, призводячи свої аргументи. Він зазначив, що кияни можуть залишитися без коштів на медицину, освіту та соціальні виплати, а захисники – без підтримки столичної громади.
“Влада намагається довести столицю до занепаду, із єдиною метою – політичною. Скажуть: ось бачите, Кличко не впорався… І все це особливо цинічно робити під час війни”, – пояснив міський голова, додавши, що Київ уже втратив “військовий” та “силовий” ПДФО (значні суми пропали з бюджету міст ще восени 2023 року, коли підвищили зарплати військовослужбовцям, а відтак зросли й відрахування до місцевих бюджетів).
Також цікаве спостереження зробив і колишній нардеп Борислав Береза. Він вказав у дописі на Facebook, що обсяг коштів, які хочуть забрати з бюджету міста, приблизно відповідає всій програмі “Захисник Києва”, запланованій на 2025 рік. Ці гроші фінансують допомогу військовим, дрони, авто, амуніцію, зв’язок тощо, говорить Береза. Він зазначає, що Київ може слугувати лише “пробною кулею” – після цього можуть почати вилучати кошти й з інших міст.
Можна також зробити припущення, що таким чином “політичний центр” намагається позбавити Кличка потужного інструменту для PR. Адже не секрет, що кожну передачу елементів озброєння на фронт столичні органи влади супроводжують фотосесіями, які згодом “поширюються” через комунальні медіа.
Дискусія триває. Гончаренко зазначив, що законопроєкт планують знову винести на голосування “під купол” 16 липня, у середу. Чи вистачить голосів для його прийняття, залежить, на першу чергу, від рівня “мобілізації” депутатів Верховної Ради з монобільшості та їхніх сателітів. Позиція Кличка та його дії в цій ситуації є другорядними – єдине, що може зробити міський голова, це записати відеозвернення або розпачливий допис у соцмережах.
Що раніше перерозподілили з бюджету Києва: метро на Виноградар і Київпастранс
Нагадаємо, що Інформатор повідомляв про те, що 10 червня Київрада вдруге у 2025 році внесла зміни до бюджету Києва на поточний рік та програму його економічного і соціального розвитку (так званий “соцеконом”). Найбільше коштів було виділено на будівництво метро на Виноградар та на компенсацію різниці в тарифах для комунальних перевізників. Також розподілили майже півмільярда гривень на програму “Захисник Києва”, а 374,2 мільйонів – на виплати матдопомоги мобілізованим киянам.
Також ми повідомляли, що голова КМВА Тимур Ткаченко виявив деякі схеми, за допомогою яких недобросовісні посадовці та приватні власники зловживають місцевим бюджетом столиці. Це, зокрема, заниження орендної плати за землю та її використання не за призначенням. А ще схема з дебаркадерами – місто взагалі не контролює ці плавзасоби, на яких можуть розміщуватися як готелі, так і приватне житло.