Литва та Фінляндія, які оголосили про свій вихід з Оттавської конвенції, що забороняє протипіхотні міни, намірюються організувати їхнє виробництво та стати постачальниками для України.
Цю інформацію підтвердило агентство Reuters.
Заступник міністра оборони Литви Кароліс Алекса повідомив, що країна планує інвестувати “сотні мільйонів євро” у виробництво як протипіхотних, так і протитанкових мін. Очікується замовлення десятків тисяч одиниць, а, можливо, і більше.
Під час налагодження виробничих потужностей країна зможе постачати міни іншим державам, зокрема Україні.
Чотири оборонні компанії Фінляндії – Nammo Lapua, Insta, Raikka та Forcit Explosives – висловили готовність або зацікавленість у виробництві протипіхотних мін. Голова оборонного комітету парламенту Фінляндії Хейккі Ауто підкреслив, що “вони являють собою високоефективну та економічну систему озброєння”.
Він також зазначив, що Фінляндія готова постачати протипіхотні міни в Україну.
До приєднання до Оттавської конвенції у 2011 році Фінляндія мала в арсеналі понад мільйон протипіхотних мін.
“Підтримка України – це не лише обов’язок, а також важливий аспект безпеки самої Фінляндії”, – поділився думкою політик.
Наприкінці червня 2025 року Україна оголосила про свій вихід з Оттавської конвенції 1997 року, щоб забезпечити кращий захист від Росії, яка не є учасницею договору. Разом з Україною, Литвою та Фінляндією з цього договору виходять й інші сусіди Росії: Польща, Латвія та Естонія.