У пізній вечір вівторка, 22 липня 2025 року, до першого масштабного мітингу в Києві з моменту початку війни з Росією приєднався Віталій Кличко. Він разом із братом Володимиром відвідав театр Івана Франка на Печерську — найближчу до будівлі Офісу президента локацію. Раніше того ж дня міський голова Києва висловив свій протест проти рішення Верховної Ради про розпуск НАБУ і САП, зазначивши, що це рішення “віддалило Україну від Євросоюзу”.

“По-перше, я – мер, і це моє місто”

До вечора вівторка Кличко утримувався від коментарів стосовно подій навколо антикорупційних органів, проте о 16:10 опублікував пост у соціальних мережах, звинувативши владу у “нульовій ліквідації” цих інституцій. На мітингу Кличко з колегами — серед яких були й депутати Київради, зокрема, наближений до мера Дмитро Білоцерковець — вирішили зайняти активну позицію в цьому протестному русі.

Цей крок був особливим, враховуючи, що саме детективи НАБУ стали причинами багатьох проблем для оточення Кличка та Київради за перше півріччя 2025 року. Вони провели операцію “Чисте місто” у лютому, після якої ряд депутатів отримали підозри у причетності до корупційних схем з земельними угодами в Києві. Серед них був і Денис Комарницький, який утік до Відня.

“Сьогоднішнє рішення Верховної Ради щодо НАБУ і САП точно не зближує Україну з ЄС, демократією та верховенством права… Схоже, автори цих “нововведень” вважають, що їх свавілля залишиться безкарним. Це швидше тягне Україну до авторитаризму”, – зазначив Кличко, вживаючи своє улюблене слово на букву “а”.

Висловивши свою позицію публічно, Кличко забезпечив собі роль на протесті, де, як повідомляє Інформатор, були помічені й інші лідери думок — зокрема, Сергій Притула та нардепи Ярослав Железняк і Ярослав Юрчишин, а також політексперт Валерій Пекар і активістка Дарія Каленюк. Мер, мабуть, вагався, перед тим як приєднатися до протесту, оскільки підійшов до театру вже в темряві, майже одночасно з братом Володимиром.

“По-перше, я – мер, це моє місто. По-друге, мені важливо бути тут, адже я підтримую людей, які створили та фінансували антикорупційні органи. Пройшло десять років, і ми докладали зусиль, щоб вони функціонували, а зараз їх хочуть перетворити на залежні”, – зазначив Віталій Кличко у своєму стилі на радіо “Свобода”.

Це вже Майдан, чи ще ні?

Важливий момент: це перший помітний політичний протест у Києві з початку повномасштабного вторгнення Росії. Він привертає увагу суспільства, хоча тема знищення НАБУ та САП не є найбільш резонуєючою в широкому сенсі.

“Енергетика протесту на площі Івана Франка вчора сформована не лише питаннями САП/НАБУ. Вихід людей на площу – це лише верхній шар суспільного роздратування”, – зазначив експерт корпорації стратегічного консалтингу “Гардарика” Костянтин Матвієнко.

Кличко, ймовірно, усвідомлює, що нині існує протестна хвиля, і, якщо його команда дійсно мала сумніви, то питання полягало в тому, чи варто підтримувати цей “бурун”. Це важливий моральний аспект на тлі важкої ситуації, коли російські війська захопили місто Покровськ на Донеччині. Матвієнко також зауважив, що міжнародна допомога Україні залежить від згуртованості суспільства.

“Розкол суспільства — це мрія ворога. Необхідний інтенсивний та відкритий діалог між суспільством і владою, щоб не ослабити наш тил”, – підкреслив фахівець.

Таким чином, рішення Кличка стати одним із “обличчя” протесту дає йому можливість ініціювати цей діалог, як він робив у 2014 році, входячи до переговорної групи з Віктором Януковичем під час Євромайдану. Про суть діалогу написав політолог Валерій Пекар в середу, 23 липня, зазначивши, що йдеться про неписану угоду про непорушність досягнень Революції Гідності, до яких включаються НАБУ та САП.

“До поки ця угода діяла, кожній владі пробачали багато, адже було збережено головне. Знавши про чутливість європейських партнерів до корупції у владі, значна частина суспільства сприйняла вчорашні події як розворот від європейського курсу, на чому тримається увесь країна,” – зауважив Пекар.

Віталій – парадоксів син

Приєднання Кличка до протестів є важливим суспільним сигналом, що може мати серйозні наслідки. Як досвідчений політик, він може систематизувати протест і надати йому структуру. На даний момент це ще не відображає широке суспільне незадоволення, оскільки більшість учасників – молодь, що видно на відео та фотографіях.


У протесті брала участь в основному молодь, що видно на світлинах

“Основна частина учасників вчорашнього Майдану біля театру ім. Франка – це молодь. Багато з них під час Революції Гідності ще дивилися мультфільми про свинку Пепу… А наші так звані “брати” серйозно лякаються, коли дізнаються, що українською “детяча площадка” – “дитячий майданчик”, – жартує у соцмережі нардеп попереднього скликання, політтехнолог Віталій Чепинога.

Таким чином, якщо Кличко дійсно стане особою нового протесту, його завданням буде пояснити цю тему літній та менш активній аудиторії, яка можливо менш залучена до ідей боротьби з корупцією. Це парадоксально: він може зробити це ефективно, не “незважаючи” на свої плутані пояснення, а “завдяки” їм. Необхідно знайти зрозуміле пояснення протесту на площі Івана Франка.

Другий важливий аспект: опозиційні сили, до яких приєдналися антикорупціонери — як парламентські, так і з громадських організацій, що втратили фінансування після весняних “секвестрів” Трампа, поки не мають свого центру тяжіння. Кличко може стати таким, якщо його команда зможе обійти навколо нього проблеми, пов’язані з корупційними звинуваченнями його оточення. Ситуація може не бути такою складною.

“Віталій Кличко поділився зі “молоддю” на площі своїм досвідом боротьби з корупцією. “Молодь”, замість обурення, – зраділа та почала робити селфі. Це все, що потрібно знати про рівень сприйняття проблеми зовнішнього управління та боротьби з корупцією,” – іронізує нардеп Олексій Кучеренко у Facebook.

Разом із тим, для свідомої аудиторії поява міського голови на мітингу стала шоком. З’явився жарт: “Був вчора на мітингу, бачу, Кличко намагається пробитися до людей. Кажу друзям: “Пропустіть пана мера”. А Кличко різко: “Це брехня, в мене ніколи не було такого дорогого авто!”

Цікаво, що скандал з розпуском НАБУ на користь Кличка — виходить, що звинувачення депутатів та чиновників звучали від “сумнівних” правоохоронців. Таким чином, його участь у протестах є парадоксальною, але вірною з точки зору комунікації: “я – за чесність і європейське майбутнє, НАБУ, навіть якщо має недоліки, має існувати”. Це також надає йому певну суспільну індульгенцію за невиконані обіцянки та наявні проблеми, такі як забиті зливостоки, що перетворюють центр на “локальну Венецію” після дощів.

Третій і менш явний момент. Інформатор не раз згадував, що Віталій Кличко має хороші контакти в ЄС. Він перейшов до активних комунікацій з керівництвом Німеччини, Франції та Великої Британії. Значну частину свого робочого часу на початку року він проводив у Брюсселі, Мюнхені та Давосі. Нині його комунікації можуть знадобитися для захисту інтересів України під час розпуску НАБУ та САП.

Як біля театру легітимізували слово на букву “О”, і проти чого саме протестували кияни

Нагадаємо, Інформатор повідомляв, що ввечері 22 липня 2025 року люди зібралися на протест проти знищення антикорупційних органів у центрі Києва, біля Театру Івана Франка. Станом на 20:00 тут перебувало близько 2 тисяч людей, хоча реальна кількість могла бути меншою. Це перший великий мітинг у столиці з початку війни з РФ.

22 липня Верховна Рада ухвалила законопроект №12414, загалом змінивши статус керівника САП та підпорядкувавши НАБУ Генеральній прокуратурі. Від НАБУ та САП зазначали, що ця реформа може знищити антикорупційну інфраструктуру України, створену з 2015 року спільно з міжнародними партнерами.

Від admin

З приводу питань по сайту та реклами звертайтесь на info@lybid34.kiev.ua | Увага! Адміністрація сайту не несе відповідальності за розміщений контент на сайті, весь контент було взято з відкритих джерел.