У зв’язку з зафіксованими випадками сказу на території Фастівського, Бучанського та Обухівського районів запроваджено карантинні заходи. Тепер без дозволу ветеринарів заборонено вивозити тварин з населених пунктів, де виявлено сказ. Також для домашніх собак і котів запроваджені обов’язкові вакцинаційні процедури.
Про введення карантину через сказ на Київщині повідомила обласна державна лікарня ветеринарної медицини. Вони навели перелік населених пунктів і зазначили, що карантин введено на різні терміни – до кінця серпня та вересня 2025 року.
“Карантин у випадку виявлення сказу у тварин є обов’язковим ветеринарно-санітарним заходом”, — підкреслили у ветеринарній лікарні.
Обмеження щодо тварин:
- Забороняється переміщення та вивезення тварин з карантинної зони без дозволу.
- Заборонено переміщення тварин між господарствами, участь у ярмарках, виставках тощо.
- Обов’язкова вакцинація всіх домашніх собак і котів (включно з неблагополучною зоною).
- Список населених пунктів, де діють карантинні обмеження, і терміни їх дії доволі значний.
Зокрема, карантин оголошено до 25.08.2025 року у селах: с. Малютянка, с. Забір’я, с. Жорнівка, с. Княжичі, с. Михайлівська Рубежівка, с. Забуччя, с. Шпитьки, с. Личанка, с. Гурівщина, с. Горбовичі, с. Дмитрівка, с. Мила, с. Мрія, с. Буча, с. Петрушки, с. Лісне, с. Любимівка, с. Лука, с. Бобриця, с. Музичі, с. Неграші, с. Іванків.
До 04.09.2025 року: с. Нове, с. Віта-Поштова, с. Синяк, с. Раківка, с. Червоне, с. Хотів, с. Круглик, с. Кременище, с. Лісники, с. Ходосіївка, с. Чабани, с. Новосілки.
До 21.09.2025 року у м. Вишневе, с. Софіївська Борщагівка, с. Петропавлівська Борщагівка, с. Чайки, с. Святопетрівське, с. Гатне, с. Крюківщина, м. Боярка, с. Тарасівка, с. Юрівка, с. Коцюбинське, с. Капітанівка, с. Гореничі, с. Гнатівка, с. Стоянка, с. Білогородка, с. Шевченкове та м. Ірпінь.
Джерела захворювання на сказ та рекомендації для людей
Нагадаємо, основним джерелом інфекції є хворі на сказ дикі тварини, переважно лисиці та єнотоподібні собаки. Тому варто бути обережними щодо безпритульних, а також диких тварин, які можуть наблизитись до вас.
Інфекція може передаватися не лише через укус, але й при ослиненні. Дослідження показали, що слина тварини може бути заразною ще до того, як у неї з’являться клінічні ознаки. Тобто, можна заразитись від тварини, яка виглядає здоровою, але є носієм вірусу. При цьому тварина може бути не агресивною, але лагідно облизувати тіло людини.
Достатньо зараженій слині потрапити на слизову ока, ніс, губи чи на ушкоджену шкіру навіть при невеликій подряпині, щоб вірус потрапив у кров. Вірус сказу вражає центральну нервову систему, викликає паралічі та завжди завершується летальним результатом.
У випадку укусу чи подряпини потрібно промити рану великою кількістю проточної води з милом, обробити йодом та негайно звернутися до лікаря. Єдиний спосіб захистити себе та своїх домашніх улюбленців від цього захворювання — профілактична вакцинація тварин. Щеплення домашнім улюбленцям рекомендується проводити щорічно.
Сказ на Київщині: хвилі захворюваності серед диких і домашніх тварин
Нагадаємо, минулого разу Інформатор повідомляв про те, що у Київській області були підтверджені випадки сказу серед тварин наприкінці травня. В Обухівському районі небезпечну хворобу діагностували у безпритульного собаки, а в Броварському районі виявили заражену лисицю. На сьогодні в цих двох районах діють карантинні обмеження, а мешканців закликають бути обережними та уважними.
Також у 2024 році на Київщині кілька разів реєстрували сказ у домашніх тварин. Зокрема, у місті Тараща підтвердили сказ у домашнього пса. Цю інформацію було опубліковано 21 лютого Таращанською міською радою. Щоб не допустити захворювання інших тварин або людей, у населених пунктах громади було організовано вакцинацію собак і котів.