Учасники засідання на рівні міністрів «Україна — Південно-Східна Європа» у Дубровнику, Хорватія, висловили підтримку запрошення України до НАТО. Це зафіксовано в підсумковому комюніке саміту.
Цю інформацію передає пресслужба Міністерства закордонних справ України.
«Ми підтримуємо Україну на її невідворотному шляху до повної євроатлантичної інтеграції, включаючи членство в НАТО, і були б раді запрошенню Україні при вступі до НАТО, коли союзники погодяться і будуть виконані поставлені умови», — сказано в комюніке.
У документі також говориться, що «членство в НАТО лишається найкращим економічно вигідним варіантом безпеки для України». Наголошується, що ні Росія, ні будь-яка інша країна, що не є членом НАТО, не має права вето на розширення Альянсу.
«Ми повністю підтримуємо право України обирати власні механізми безпеки та визначати своє майбутнє вільним від зовнішніх втручань», — додано в комюніке.
Учасники зустрічі засудили повномасштабне вторгнення РФ в Україну та зобов’язалися зміцнити співпрацю у боротьбі з гібридними загрозами, маніпуляціями і втручаннями з боку іноземних держав, дезінформаційними кампаніями та зловмисними кіберопераціями.
Визнано, що Україна є важливим світовим виробником та постачальником продовольства, підкреслюючи необхідність вільного та безпечного доступу української сільськогосподарської продукції на світові ринки через Чорне та Азовське моря.
Також акцентується на тому, що Запорізька АЕС повинна повернутися під повний контроль України і функціонувати під наглядом МАГАТЕ.
Учасники саміту заявили, що Росія повинна нести відповідальність за військові злочини, злочини проти людяності та інші порушення міжнародного гуманітарного права. Вони підтримали створення Спеціального трибуналу для розгляду злочинів агресії проти України та вітали підписання відповідної угоди між Україною та Радою Європи.
Міжнародну громаду закликали зберегти та посилити санкції проти Росії, зокрема в банківському та енергетичному секторах, одночасно ефективно запобігаючи їх обходу.
«Росія має нести відповідальність та выплатити повну компенсацію за свою агресивну війну. Російські активи повинні відігравати конструктивну роль у зміцненні оборонних можливостей України та післявоєнному відновленні», — зазначено в комюніке.
Сторони також зобов’язуються сприяти поточному та післявоєнному відновленню і реконструкції України.
Нагадаємо, що Гаазький саміт НАТО приніс Україні максимально можливі позитивні результати, зазначила директорка Центру «Нова Європа» Альона Гетьманчук. За її словами, попри різні песимістичні прогнози, Україні вдалося досягти важливих домовленостей.