Росія вже четвертий рік проводить повномасштабну агресивну війну проти України. Незважаючи на введені щодо Москви численні санкції, російська економіка все ще залишається на плаву.
Про це повідомляє видання The Telegraph
Автор статті Джеремі Ворнер зазначає, що у 2024 році темпи зростання економіки склали вражаючі 4,3%, рівень безробіття залишався на позначці 2%, а поточний рахунок був у позитивній зоні. Борг країни до ВВП становив трохи більше 20%, а бюджетний дефіцит – лише 1,8%.
Росія досить успішно обходить санкції, знаходячи нових торгових партнерів для заповнення вакууму після виходу західних постачальників та споживачів. Наприклад, Європа продовжує імпортувати з Росії нафту, дизельне паливо та газ, і США видали численні дозволи на імпорт, що включають добрива та ядерні паливні стрижні.
Санкції не спрацювали так, як це планувалося. Російська економіка виявилася набагато більш стійкою, ніж очікувалося. Вона настільки жива, що нещодавно були відновлені податкові правила, які зупинили під час пандемії. Національний фонд добробуту все ще має активи на рівні 2% ВВП, казначейські залишки – 3,5%, а резерви – 350 млрд доларів, не враховуючи 280 млрд доларів заморожених активів. Цього запасу цілком достатньо, щоб Путін міг вести війну проти України практично безкінечно.
Проте інфляція значно перевищує офіційні показники, які складають 10%, що змушує російський центральний банк підтримувати відсоткову ставку на рівні 20%. Ці високі ставки призводять до суттєвого уповільнення економічного зростання, але не можуть змусити Путіна змінити свої військові цілі. Підтримувана високими військовими витратами – можливо, понад 8% ВВП – російська економіка далека від зриву.
На перший погляд, у Путіна є достатньо ресурсів, щоб продовжувати конфлікт. Тим не менш, демографічний спад, прискорений втратами в війні, становить серйозну загрозу для економіки. Це питання, яке потрібно буде вирішувати в майбутньому. Існує безліч факторів, які можуть знизити вплив Путіна найближчим часом; на жаль, економіка на цей момент не є одним із них.
Водночас Захід має можливість примусити Росію до співпраці ще більше знизивши ціни на експорт російської нафти. Без цього джерела доходів російська економіка скоро зіштовхнеться із суттєвими труднощами, проте Москва вже знайшла способи обійти встановлену цінову стелю.