Призупинення військової допомоги США викликає глибоке занепокоєння в Україні, оскільки це безпосередньо стосується систем протиповітряної оборони та здатності країни захищатися від посилених російських повітряних атак.
Про це інформує матеріал New York Times.
Після оголошення адміністрації президента США Дональда Трампа про призупинення постачання певних перехоплювачів ППО та інших видів озброєння через виснаження запасів, командир одного з українських підрозділів Олег Ворошиловський, з яким поспілкувалося видання, висловив занепокоєння щодо продовження підтримки з боку США.
«Це матиме серйозні наслідки для бойової ефективності», — зазначив він.
Водночас Ворошиловський підкреслив, що Україна може витримати цю паузу. «Ми знаходимо зброю… Це буде важче. Загине набагато більше людей», — додав він.
Зазначається, що серед боєприпасів, постачання яких було призупинене, — ракети для систем Patriot, високоточні артилерійські снаряди та інші ракети для американських винищувачів F-16. Незважаючи на те, що точна кількість озброєння, яке підпадає під призупинення, залишається незрозумілою, сигнал очевидний: Вашингтон дистанціюється від війни.
«Україна більше не є пріоритетом, не стоїть у фокусі зовнішньої політики США… Як мінімум, Трамп відверто говорить про це з українцями», — сказала членкиня парламентського комітету з оборони та розвідки Соломія Бобровська.
Наразі невідомо, наскільки істотно ця пауза вплине на Україну, яка продовжує отримувати зброю з Європи та розвивати власне виробництво. Як зазначає NYT, це особливо небезпечний момент для України, оскільки Росія регулярно здійснює масовані повітряні атаки, намагаючись прорвати систему ППО, і запускає сотні дронів за ніч, разом з балістичними ракетами, які можуть бути перехоплені лише системами Patriot.
На думку Бобровської, Україна має вісім систем Patriot, з яких шість активно функціонують, в основному захищаючи Київ. «Це велика проблема», — відзначила вона. Водночас, за її словами, призупинення постачання інших видів озброєння, таких як артилерійські снаряди, легше компенсувати завдяки зростанню внутрішнього виробництва та підтримці європейських партнерів.
Після того, як США в березні припинили всі постачання зброї, аналітики вважали, що Україна зможе вести бойові дії ще 4-6 місяців. Однак через тиждень адміністрація Трампа скасувала цю паузу, і постачання були відновлені. Проте Трамп досі не затвердив жоден новий пакет військової допомоги, а всі чинні постачання здійснюються за угодами, укладеними в часи адміністрації експрезидента Джо Байдена. Враховуючи, що нових обіцянок допомоги з боку Трампа, ймовірно, не буде, Київ змінює свою стратегію: він готовий купувати американську зброю замість отримання її безкоштовно.
Однак на саміті НАТО минулого тижня Трамп заявив про можливість надсилання Україні додаткових Patriot — хоча залишається незрозумілим, чи йдеться про повноцінні батареї, чи лише про боєприпаси, і чи буде це продаж, чи дар.
Згідно з даними NYT, щоб компенсувати зменшення постачань зі США, Україна нещодавно запустила спільні програми з виробництва озброєнь з європейськими партнерами — зокрема Великою Британією, Данією та Норвегією. В межах цих угод озброєння виготовлятимуть у цих країнах або в Україні: союзники забезпечують фінансування, тоді як Україна відповідає за технічну експертизу.
Нагадаємо, України та Сполучені Штати зараз ведуть консультації на всіх рівнях щодо постачання оборонних матеріалів та подальших контактів, які можуть сприяти відновленню поставок озброєння.
1 липня видання Politico повідомило, що Пентагон тимчасово призупинив постачання деяких ракет для систем ППО та інших високоточних боєприпасів до України через занепокоєння з приводу можливого надмірного скорочення запасів США. Це рішення, як повідомляється, було ухвалене ще на початку червня, але стало остаточним лише нещодавно.
Пізніше прессекретар Білого дому Анна Келлі підтвердила рішення про призупинення постачань до України деяких видів озброєння після перегляду допомоги Міністерством оборони та підтримки від інших країн.
2 липня Міністерство оборони України, реагуючи на заяву Білого дому про призупинення передачі Києву частини озброєнь, наголосило, що Україна не отримувала офіційних повідомлень про зупинку або зміну графіків постачання попередньо погодженої військової допомоги від США та намагається уточнити деталі.