Польща сподівається найближчим часом отримати дозвіл на проведення пошукових робіт для виявлення останків польських жертв злочинів, які сталися на Волині, в ще одному місці села Пужники, що в Тернопільській області.

Про це повідомив Мацей Данцевич, заступник голови польської фундації «Свобода і демократія», яка бере участь у пошуково-ексгумаційних роботах в Україні, передає Укрінформ.

Данцевич зазначив, що нещодавно фундація отримала дозвіл від Тернопільської обласної військової адміністрації на проведення пошукових робіт у другому місці в Пужниках. Наразі цей дозвіл має бути розглянутий і затверджений Державною міжвідомчою комісією у справах увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій у Києві.

«Очікуємо на це рішення. Якщо до кінця липня ми отримаємо схвалення на пошуки другого місця [масового поховання поляків], ми спробуємо провести їх ще до кінця серпня, перед похованням ексгумованих у травні останків, яке відбудеться на початку вересня», — розповів він.

За словами Данцевича, якщо під час пошукових робіт вдасться виявити ще одне місце поховання, польська сторона звертатиметься за дозволом на подальше проведення ексгумацій від місцевої влади, і в разі позитивного рішення — до державної влади. Він зазначив, що друга братська могила розташована неподалік першої, і в ній можуть бути останки понад 30 загиблих місцевих жителів.

Данцевич також повідомив, що поховання останків 42 поляків, ексгумованих у травні, відбудеться на початку вересня. Дата церемонії уточнюється, проте вже запрошуються родини загиблих та нащадки колишніх мешканців Пужників. За його словами, участю в цій церемонії зацікавлене, зокрема, керівництво Міністерства культури та національної спадщини Польщі, також очікується участь польських дипломатів.

Згідно з домовленістю з місцевою владою, останки 42 жертв поховають в окремих могилах, на яких буде встановлено 42 хрести. Данцевич додав, що наразі триває процедура ідентифікації жертв, тому на хрестах будуть зазначені їхні імена та прізвища.

Представник польської фундації зазначив, що польська сторона планує дослідити ще кілька місць у Тернопільській та, можливо, Львівській областях, де потім звертатиметься до української влади для отримання дозволів на проведення пошуково-ексгумаційних робіт.

Нагадаємо, питання ексгумацій роками залишалося «яблуком розбрату» у відносинах між Україною та Польщею. У відповідь на масове знищення українських пам’ятників у Польщі у 2015-2017 роках, а також через неналежне розслідування цих злочинів, Україна запровадила так звані мораторії на проведення пошукових робіт та ексгумацій останків поляків, убитих у 1943-1945 роках бійцями УПА.

Польська влада, очолювана Дональдом Туском, тиснула на Київ вимагаючи скасувати мораторій. У Варшаві навіть заявляли, що вирішення історичних суперечок стане однією з обов’язкових умов для вступу України до ЄС.

На початку червня польський Сейм оголосив 11 липня днем пам’яті «жертв геноциду, вчиненого ОУН та УПА на східних теренах Другої Польської Республіки».

Також новообраний президент Польщі Кароль Навроцький звернувся до президента України Володимира Зеленського з проханням щодо можливості проведення повномасштабних ексгумацій на Волині.

Від admin

З приводу питань по сайту та реклами звертайтесь на info@lybid34.kiev.ua | Увага! Адміністрація сайту не несе відповідальності за розміщений контент на сайті, весь контент було взято з відкритих джерел.