Приватні компанії у космічній галузі, такі як «SpaceX» Ілона Маска та «Blue Origin» Джеффа Безоса, отримають значні податкові пільги згідно з положеннями, внесеними в основний бюджетний законопроєкт, підписаний Дональдом Трампом.
Про це зазначає газета «Financial Times».
Документ, схвалений Трампом на минулому тижні, включає положення, що дозволяють фінансувати космопорти через ринок муніципальних облігацій з використанням «облігацій приватної діяльності». Ці облігації зазвичай призначені для фінансування проектів, що приносять суспільну вигоду.
Цей фінансовий механізм пропонує «безподаткові відсотки», що забезпечує нижчу вартість запозичень у порівнянні з традиційними корпоративними облігаціями. Це є суттєвою перевагою для швидко розвиваючої американської космічної індустрії, лідерами якої є «Blue Origin» та «SpaceX».
Обидві компанії, що очолюються мільярдерами, активно конкурують у сучасній «космічній гонці», прагнучи розширити експансію людства за межами атмосфери Землі. Водночас адміністрація Трампа розглядала можливість значного скорочення бюджету НАСА. Представники «Blue Origin» та «SpaceX» відмовилися коментувати поточну ситуацію.
Згідно з висловлюванням Джейсона Апплсона, керівника розділу муніципальних облігацій у «PGIM Fixed Income», поява пункту, що стосується космопортів і інших податкових пільг у великому податковому законі, свідчить про активне лобіювання у Вашингтоні.
Аеропорти та морські порти вже мають право на аналогічне пільгове фінансування через облігації приватної діяльності, що дозволяє емітентам щорічно економити мільярди доларів. За оцінками незалежного Бюджетного управління Конгресу, за наступні десять років вартість податкових пільг за такими облігаціями перевищить $43 млрд. Скільки з цієї суми піде на космопорти, не уточнюється.
Пільги, що входять до «великого, прекрасного законопроєкту Трампа», стосуються не тільки самих космопортів, а й заводів, що займаються виготовленням космічних апаратів, а також центрів управління польотами, що, за словами юристки Леслі Пауелл з компанії «Kutak Rock», є «трохи ширшим поняттям, ніж звичайне визначення аеропорту».
Цю ініціативу підтримали законодавці з Флориди, Каліфорнії та Нью-Мексико — штатів, які активно розвивають космічну інфраструктуру.
Нагадаємо, акції компанії Tesla знизилися майже на 8% після того, як американський мільярдер Ілон Маск оголосив про плани створити власну політичну партію. Якщо нинішнє падіння збережеться, виробник електромобілів втратить понад $80 мільярдів.