Спікери Сенату США, демократична сенаторка Джинн Шахін та республіканець Ліндсі Грем, висловили своє незадоволення українським законопроектом №12414, який скасував незалежність САП та НАБУ. Деякі депутати отримали переконання голосувати за цей закон під приводом, ніби республіканці наполягають на його прийнятті.
Про це повідомив Ярослав Железняк з фракції «Голос».
«Однією з причин, чому деяких депутатів вмовляли підтримати корупційний закон щодо ліквідації НАБУ і САП, було твердження, що республіканці нібито вимагають цього суперечності демократів… Нещодавно з’явилася заява сенаторів, зокрема Ліндсі Грема (який близький до Трампа та мав ініціювати законодавство щодо санкцій), в якій зазначено, що цей закон є абсолютно неприйнятним», – розповів депутат.
Відповідну заяву було опубліковано 23 липня на вебсайті Сенатського комітету з міжнародних справ. У документі Джин Шахін та Ліндсі Грем акцентують, що з моменту Революції Гідності Україна досягла суттєвих успіхів у боротьбі з корупцією. Більше того, сенатори наголошують, що цей прогрес було досягнуто в умовах протистояння російській агресії, що підтверджує «неймовірну волю українського народу».
«Ми стурбовані, що недавно схвалений Верховною Радою закон, підписаний президентом Зеленським, підриває значну частину цього досягнутого прогресу і суперечить бойовому духу України, а також очікуванням українського суспільства та міжнародної спільноти. Одним із найчастіших аргументів проти підтримки України є заява, що вона занурена в корупцію. Ми визнаємо, що Україна продовжує робити кроки вперед у цій справі і закликаємо уряд не вживати заходів, які підривають цей прогрес. Багато в США залишається двопартійна підтримка України, а також є спільна думка щодо важливості відповідати очікуванням її людей і забезпечити, щоб управлінські структури створювали умови для економічного розвитку України та залучення майбутніх інвестицій з боку США», – заявили Шахін і Грем.
Нагадаємо, що 22 липня Верховна Рада ухвалила законопроект №12414 про поправки до Кримінального процесуального кодексу, який фактично ліквідує незалежність Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та Національного антикорупційного бюро України. За його ухвалення проголосували 263 депутати.
У ЦПК уточнили, що скасування незалежності НАБУ та САП призведе до узурпації генпрокурором Русланом Кравченком функціонального контролю над цими інstitutами. Це повністю зруйнує самостійність відповідних структур і їхню здатність проводити будь-які розслідування, оскільки глава ОГП отримуватиме повний доступ до матеріалів будь-якого кримінального провадження.
В ряді українських міст, зокрема в Києві, спалахнули масові акції протесту проти закону щодо НАБУ і САП. На другий день протестів президент Володимир Зеленський обіцяв внести до парламенту законопроект, який передбачатиме «всі необхідні норми для забезпечення незалежності антикорупційних інституцій». Він зазначив, що це буде відповіддю на суспільні занепокоєння, викликані законом №12414.