Сполучені Штати зняли частину обмежень на експорт програмного забезпечення для розробки мікросхем до Китаю, що вказує на подальше зниження торговельної напруги між двома наддержавами. Вашингтон повідомив крупному постачальнику софту, що їм більше не потрібно подавати заявки на отримання урядових ліцензій для здійснення бізнесу в Китаї.
Про це повідомляє Bloomberg.
Ці ініціативи стали можливими після того, як Пекін обмежив постачання рідкоземельних мінералів до США у відповідь на тарифи та контроль з боку Вашингтона над експортом напівпровідників. На думку Bloomberg, обидві країни досягли угоди, що має на меті полегшення потоків критично важливих матеріалів та технологій, після тривалої торговельної війни. США намагаються загальмувати амбіції Китаю у виробництві мікросхем і штучного інтелекту, вважаючи це загрозою для національної безпеки.
Міністерство торгівлі США проінформувало трьох основних постачальників програмного забезпечення для розробки напівпровідників — Synopsys Inc., Cadence Design Systems Inc. та німецьку Siemens AG — про скасування вимог щодо отримання урядових ліцензій для бізнесу в Китаї.
Siemens вже відновила повний доступ до свого програмного забезпечення та технологій для китайських клієнтів, в той час як Synopsys та Cadence ще працюють над відновленням своїх послуг у цій країні. Ці обмеження також стосувалися менших виробників інструментів автоматизації електронного проектування (EDA).
Білий дім посилив контроль за продажем EDA-інструментів до Китаю у травні 2025 року у відповідь на обмеження, накладені Пекіном на постачання критично важливих рідкоземельних елементів. Згідно з новою торговельною угодою, затвердженою минулого тижня, Вашингтон зобов’язався дозволити постачання EDA-програмного забезпечення, а також етану і авіаційних двигунів до Китаю, за умови, що Пекін виконає свої зобов’язання щодо прискорення затвердження експорту критичних мінералів, використовуваних у різних сферах — від вітряних турбін до літаків.
Цей крок щодо зняття обмежень на EDA-інструменти свідчить про те, що угода, досягнута в Лондоні (що повертає країни до умов угоди, яка була укладена місяцем раніше в Женеві), справді реалізується. Окрім продажу чіпового програмного забезпечення, минулого тижня США також дозволили виробникам важливих нафтопродуктів транспортувати газові танкери до китайських портів, а цього тижня повністю скасували ліцензійні вимоги.
Пекін також досяг давньої мети: Вашингтон тепер узяв на переговори по торговельних питаннях експортний контроль, який раніше вважався недоторканним інструментом національної безпеки. Коли контроль над EDA-інструментами був спочатку введений, представники галузі не мали сумнівів у його стабільності. Протягом багатьох років США використовували експортний контроль, аби обмежити доступ Китаю до передових чіпів і обладнання для їхнього виробництва, щоб не дозволити Пекіну розвивати передовий штучний інтелект, який міг би бути корисним для військових цілей.
Водночас деякі чиновники у Вашингтоні висловили занепокоєння, що поступки щодо EDA-інструментів можуть завдати шкоди стратегічним цілям США. Раян Федасюк, колишній радник Держдепартаменту з питань Китаю, зазначив: «Продаж EDA-програмного забезпечення був одним з небагатьох залишених недоторканими елементів для розробки чіпів Huawei. Обмеження ліцензій на EDA завдало б серйозного удару термінам розробки чіпів нового покоління компанії та підірвало б її конкурентоспроможність на світових ринках».
Крім цього, компанії, що розробляють EDA-програмне забезпечення, стикаються з новими викликами: навіть з відновленим доступом до китайського ринку, клієнти можуть шукати альтернативних постачальників або розвивати власні можливості в умовах підвищених геополітичних ризиків.
Нагадаємо, представники США та Китаю оголосили, що досягли рамкової угоди для повернення до торговельного перемир’я та скасування експортних обмежень Китаю на рідкоземельні елементи.