В Україні на законодавчому рівні не існує чотириденного робочого тижня.
Про це повідомили в Державній службі зайнятості.
Зазначається, що «обговорювати перехід на чотириденний робочий тиждень в Україні під час війни було б дивно».
В період воєнного стану в Україні є певні особливості, пов’язані з робочим часом:
- Святкові дні вважаються звичайними робочими, без подвоєної оплати або компенсації додатковим відпочинком.
- Залучати до роботи у вихідні дні можна без погодження з профспілкою.
- Максимальний тижневий обсяг робочих годин збільшено до 60 годин замість звичайних 40. На окремих об’єктах критичної інфраструктури тривалість робочого тижня також може становити 60 годин.
Проте, як зазначають у Службі зайнятості, у мирний період дискусія про перехід на чотириденний робочий тиждень можливе. Країни, такі як Ісландія, Німеччина, Бельгія, Велика Британія, Іспанія, Франція, Литва, Японія та Об’єднані Арабські Емірати, вже впроваджують модель скороченого робочого тижня в різних галузях економіки. На початку місяця в Польщі також стартував експеримент Міністерства праці, де роботодавці можуть пропонувати своїм працівникам альтернативні моделі скороченого робочого часу.
Згідно з Кодексом законів про працю України, стандартна тривалість робочого тижня складає 40 годин. Скорочення цього часу дозволено для неповнолітніх, осіб з інвалідністю або за угодою з роботодавцем.
Окрім того, у Службі зайнятості зазначають, що на ринку праці існує безліч вакансій з різними форматами робочого часу: п’ятиденний робочий тиждень, неповний або ненормований робочий час, з підсумованим обліком робочого часу, робота в змінах, а також поділ робочого дня на частини та нічна робота.
Країни, що впровадили чотириденний робочий тиждень, відзначають, що подібний графік найбільше підходить для ІТ-сектору, креативних та аналітичних професій, а також для сфер з оплатою за результати. Найбільші труднощі з таким робочим тижнем відзначають у сфері послуг, виробництві, аграрному секторі та на роботах з погодинною оплатою.
«Наразі чотириденний робочий тиждень в Україні можливий лише в рамках локальних угод», – підкреслили в Службі зайнятості.
Нагадаємо, у Великій Британії 200 компаній впровадили чотириденний робочий тиждень для всіх співробітників без втрати заробітної плати. У компаніях, що скоротили робочий тиждень, працюють понад 5000 осіб.