У ніч з 24 на 25 липня 2025 року жителі Київщини вперше почули “адресну” повітряну тривогу. Завершення повної модернізації регіональної системи оповіщення заплановано до кінця року. Хоча вже реалізований диференційований підхід, наразі він стосується лише шахедної небезпеки та не охоплює ракетну загрозу.
Начальник Київської обласної військової адміністрації Микола Калашник повідомив, що з 24 липня в області функціонує оновлена система оповіщення. Він зазначив, що під час першого тестування вночі система проявила надійність і працювала без збоїв. Оновлена система здатна передавати сигнал тривоги лише в ті райони, де існує реальна загроза.
“Це не є просто технічним доопрацюванням, а реалізацією принципу адресного оповіщення, який відповідає сучасним вимогам для підтримки роботи бізнесу, освітніх установ та інших сфер, що стосуються війни – всіх. Ми продовжуємо модернізувати систему оповіщення в регіоні,” – підкреслив Калашник.
Раніше в КОВА повідомляли про те, що вдосконалення системи передбачає модернізоване обладнання, засоби шифрованої передачі даних, цифрові канали зв’язку та резервне живлення, що дозволяє їй працювати навіть в умовах знеструмлення та без втручання людини. Система зможе функціонувати до 7 днів без електрики та зв’язку, завдяки трьом незалежним каналам передачі сигналу та акумуляторам. Більше того, вона буде інтегрована з місцевими системами оповіщення, що дозволить громадам діяти автономно, без затримок і централізованих команд.
Впровадження адресного оповіщення, як підкреслив Калашник, має велике значення для забезпечення життєдіяльності у умовах війни – від шкіл до бізнесу. Повна модернізація системи в Київській області має бути завершена до кінця 2025 року. Варто зазначити, що Київщина не є першим регіоном з подібною системою, аналогічні рішення вже впроваджені в Запорізькій та Дніпропетровській областях і тестуються на Черкащині.
Т Tim час, у Києві така система поки що не може бути впроваджена. У своєму інтерв’ю “Укрінформ” очільник КМВА Тимур Ткаченко пояснив це технічними обмеженнями. Він зазначив, що через високу густоту забудови та швидкість ударних дронів військові не вважають адресне сповіщення ефективним для столиці, тому у Києві сигнали тривоги звучать безпосередньо по всьому місту.
Кияни вимагають попередження про підсилену чи особливу небезпеку та зниження гучності тривоги
Нагадаємо, у травні 2025 року Інформатор повідомляв, що кияни закликають міську владу посилити захист населення під час повітряної тривоги, зокрема йдеться про введення окремого попередження про особливу небезпеку під час ракетної атаки. Таке сповіщення пропонують додати як до “Києва Цифрового”, так і в вигляді додаткової вуличної сирени, якою зможуть почути всі.
Проте, в Дарницькому районі мешканці висловлюють незадоволення з приводу гучних сповіщень про повітряну тривогу. Міську владу просять прибрати голосові повідомлення, оскільки вони шкодять здоров’ю дітей та турбують літніх людей. Деякі дарничани б хотіли повернути систему сповіщення, яка діяла у районі до весни 2024 року.