Колишнього керівника департаменту соціальної та ветеранської політики КМДА Руслана Світлого затримала Служба безпеки України. Його підозрюють у причетності до однієї з найцинічніших кримінальних справ, що тягнеться з грудня 2024 року. Того, хто відповідав за соціальну підтримку найбеззахисніших, підозрюють у розкраданні 75 млн грн, які були призначені для допомоги тяжкохворим.
Руслану Світлому, якого було звільнено з “соціального та ветеранського” сектора у міській адміністрації на початку червня, пред’явлено звинувачення — разом з трьома підприємцями, які представляють столичні фірми, що “відмивали” викрадені кошти під виглядом надання безкоштовних послуг для тяжкохворих, а готівку передавали організаторам “схеми”. Про це СБУ повідомила на офіційному Telegram-каналі, де зазначила, що, за даними слідства, ділки створили схему, в якій замість закупівлі продуктів та ліків для паліативних пацієнтів бюджетні кошти спрямовувалися на особисті витрати. Серед витрат, до речі, був і позашляховик Porsche Cayenne, на якому один з підозрюваних намагався втекти за кордон.
Втрачені кошти призначалися для паліативної допомоги тяжко й невиліковно хворим киянам. Натомість, на них купувалися речі, які не мали жодного відношення до гідного життя пацієнтів — за матеріалами справи, половину бюджетних коштів фігуранти витратили на оренду і покупку автомобілів преміум-класу та елітної нерухомості. Згідно з деякими даними, на кожного такого пацієнта щомісяця з бюджету Києва виділялося 55 тис грн, а реально надходило лише 5 тисяч. Якщо у березні 2025 року йшлося про привласнення 60 млн грн, то зараз мова йде вже про вражаючі 75, вкрадені у беззахисних та хворих киян.
“Наразі зібрано доказову базу на ексочільника профільного департаменту КМДА, який перебував на посаді протягом 2022-2025 років і брав участь в організації “схеми”. Під його керівництвом чиновники Київської міської держадміністрації уклали угоду з підконтрольними компаніями, які мали безкоштовно постачати ліки, продукти харчування та послуги для тяжкохворих громадян. Замість цього, за матеріалами справи, половину бюджетних коштів фігуранти витратили на оренду і придбання автомобілів преміум-класу та елітної нерухомості”, – зазначили в СБУ.
Це вже не перша кримінальна справа, що стосується Руслана Світлого. Наприкінці 2024 року йому інкримінували фіктивне оформлення інвалідності. За версією поліції, він підробив медичні документи, щоб уникнути мобілізації та отримати близько 300 тис грн пенсії з державного бюджету.
У червні 2025 року міський голова Києва Віталій Кличко підписав розпорядження про звільнення Світлого з посади “за згодою сторін”. На той момент його ім’я вже фігурувало у двох кримінальних провадженнях. Сам Світлий у коментарях наголошував, що переслідування є провокацією, а пацієнти “не скаржилися” на якість послуг.
Зараз справа кваліфікована за статтями, що стосуються привласнення майна в особливо великих розмірах в умовах воєнного стану. Максимальне покарання для фігурантів – 12 років позбавлення волі з конфіскацією. Зауважте, що відповідати поки що не будуть усі — один з ділків зміг втекти за кордон, його в СБУ називають “тіньовим” куратором Департаменту КМДА.
Як і за що Кличко звільнив головного еколога Києва
Нагадаємо, 29 травня Інформатор повідомив про те, що Кличко звільнив з посади директора Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату КМДА Олександра Возного. Ми ще у 2024 році попереджали, що під цим посадовцем хитається крісло через скандали, пов’язані з можливими забудовами Осокорківських луків. А вже наприкінці минулого року стало відомо про кримінальну справу, у якій фігурує посадовець.
Також днями ми повідомили про те, що директор заповідника “Києво-Печерська лавра” Максим Остапенко, якого напередодні звільнив Мінкульт, вперше прокоментував своє звільнення. Він запевнив, що не має претензій до відомства або його очільника Миколи Точицького, але вважає, що те, як все відбувалося, є неповагою до нього.