16 липня 2025 року в самому серці столиці було порушено цілісність одного з найвідоміших арт-об’єктів сучасності. Чотири урбаністичні скульптури і малюнок на асфальті, які Києву подарував видатний французький митець Джеймс Коломіна, розташовані в межах пішохідного маршруту центром міста. На жаль, одна з них стала жертвою вандалізму, коли хулігана затримала Муніципальна охорона.
На Майдані Незалежності чоловік скинув з мосту інсталяцію “Гойдалка”, встановлену під аркою над Алеєю Героїв Небесної Сотні. За даними Муніципальної охорони, дівчинка була зірвана та викинута на проїжджу частину. 34-річного киянина затримали представники муніципальної служби разом із поліцією, запросивши слідчо-оперативну групу для документування правопорушення.
На фотографії з місця події видно, що інсталяція отримала серйозні ушкодження від удару об бруківку. Скульптура зображала дівчинку на гойдалці з бойовим шоломом на голові. Вона знаходилася в знаковому місці, під мостом, де розвіваються прапори з усього світу, і мала глибокий символічний сенс.
“Ця робота підкреслює жорстоку реальність, яку переживають діти в зонах конфлікту. Я розмістив цю роботу тут, щоб нагадати людям про глобальну проблему миру в Україні”, – пояснював автор скульптури Джеймс Коломіна.
Окрім “Гойдалки”, до Дня Незалежності 2024 року митець створив у Києві кілька інших скульптур. Біля станції метро “Університет” зʼявилася фігура дитини з плюшевим ведмедиком, що тримає серце перед обличчям – символ невинності та необхідності захисту дітей в умовах війни. На ліхтарному стовпі на Майдані встановлено фігуру голубки з оливковою гілкою у дзьобі, яка дивиться на прапори, присвячені пам’яті загиблих героїв.
У парку Шевченка з’явилися зображення класиків у формі ракети з квітами та хмарами по боках, а ще одна червона фігурка виглядає з фасаду Головпоштамту, створюючи тризуб. Автор зазначав, що ця робота засуджує несправедливість війни в Україні та висловлює підтримку українському народу.
Джеймс Коломіна – відомий вуличний художник з Тулузи, якого називають “вуличним художником-гуманістом” або “Бенксі у скульптурі”. У перші місяці повномасштабного вторгнення Росії він без дозволу встановив скульптуру Путіна на іграшковому танку в Парижі, а пізніше у Барселоні, Нью-Йорку, Лондоні, Брюсселі та Римі. Ця робота подорожує світом разом з триваючою війною.
Чому новий янгол на Пейзажці викликав хвилю критики та яка мода “наздогнала” Київ
Нещодавно ми дізналися, що в Пейзажній алеї Києва встановлено нову скульптуру замість “дівчинки (янгола) на подушках”, залишки якої демонтували. Тепер там з’явився ще один янгол, що “всаджений” на казковий будиночок і грає на музичному інструменті, схожому на маленький кларнет. Але нова скульптура не всім сподобалася: у соціальних мережах її почали критикувати, звинувачуючи в “несмаку і крінжі” та вимагаючи повернути “дівчинку”.
Ми також повідомляли про те, що Київ “наздогнала” світова мода на полігональні скульптури. Це фігури, створювані комп’ютерним моделюванням з “полігонів” – однотипних багатокутників, які об’єднуються в сітку, що відтворює контури певних предметів або особистостей. Кілька років тому подібні скульптури почали з’являтися перед входами до ТРЦ та громадських будівель по всьому світу, і тепер дійшла черга української столиці. Проте в Україні подібні витвори мистецтва поки що виставляються на маркетплейсах, а заможні кияни замовляють їх для декору власних садів та заміських котеджів.