У Київраді існує кілька депутатів, які погрожують міському голові столиці відставкою. Віталію Кличку не вистачає всього 6 голосів для оголошення недовіри – саме стільки депутатів потрібно для прийняття рішення про його звільнення. Крім того, закінчується термін повноважень самої міськради, а це означає, що, як і в багатьох інших містах, управління в столиці може бути передане військово-цивільній адміністрації.
Про це повідомив в ефірі телеканалу Новини LIVE ексдепутат Київради, адвокат Владислав Михайленко. Він зазначив, що рішення Київради щодо недовіри першому заступнику голови КМДА Миколі Поворознику набрало 74 голоси в залі. Згідно з Регламентом, для звільнення Віталія Кличка (тобто, оголошення йому недовіри) необхідно отримати дві третини голосів міськради, а це 80 депутатів.
“Вже є певна кількість депутатів (Київради – Ред.), які говорять, що, якщо доберемо ще 6 голосів, – можемо ще й міському голові недовіру оголосити. Наскільки це правдиво або маніпуляція, покаже лише час, але те голосування, що вже відбулося, дає їм можливість висловлювати подібні думки”, – зазначив Михайленко в ефірі.
Ексдепутат також додав, що загроза існує і для самої Київради. Він нагадав, що до її обов’язків входить розгляд земельних питань, проте нинішня каденція голосувала майже виключно за “земельні схеми”, відвертаючи увагу від інших важливих питань. В наслідок цього, в земельній комісії “зависли” близько 5 тисяч проблем, які стосуються простих киян.
“Був прецедент, коли Верховна Рада через системні порушення законодавства розпустила міську раду і оголосила перевибори. Це сталося в 2008 році після земельних скандалів із Леонідом Черновецьким. Зараз всі кажуть, що воєнний час не підходить для виборів… А я нагадаю, що в воєнний час повноваження органів місцевого самоврядування можуть бути передані до військово-цивільної адміністрації, і така практика в країні вже застосовувалася”, – нагадав Владислав Михайленко.
Ще одним фактором, що може вплинути на політичну ситуацію в Києві, депутат вважає відсутність у міськраді секретаря після звільнення Володимира Бондаренка. Михайленко нагадав, що кожен мер Києва традиційно мав своїх секретарів: у Кличка це були Володимир Прокопів та Олексій Рєзніков, у Леоніда Черновецького – Олесь Довгий, а за Олександра Омельченка секретарем був Володимир Яловий.
“Зараз у Києві система не функціонує: у Київраді немає секретаря, а міський голова не проводив сесії міськради, окрім кількох. Він є політичною фігурою, йому незручно проводити сесії”, – додав ексдепутат.
Як депутати висловили недовіру “правій руці” Кличка та надають меру нові повноваження
Нагадаємо, Інформатор повідомляв про те, що 10 червня Київрада вчинила безпрецедентний крок: депутати висловили недовіру першому заступнику голови КМДА Миколі Поворознику. Це “права рука” Віталія Кличка, найбільш резонансним інцидентом за участі якого стала “таємна вечеря” з колегами в робочий час на території комунального підприємства – ймовірно, святкували день народження самого Поворозника. Тепер депутати заборонили йому користуватися службовою автівкою, офісом, технікою та зв’язком.
Також ми писали, що у міського голови Києва може з’явитися ще одне повноваження – призначати та звільняти помічників-консультантів депутатів Київради. У кожного з обранців може бути до п’яти таких асистентів, які працюють на громадських засадах без зарплатні, як, власне, й самі депутати. Проєкт рішення, який хочуть ухвалити у міськраді столиці, є, скоріше, технічним: його вносять за фактичної відсутності у Київраді секретаря, на якого зазвичай покладалася відповідальність за затвердження та звільнення помічників.